* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

Sertifikalı KDMP Alan Kılavuzluğu Eğitimi Tamamlandı

sertifikali-kdmp-alan-kilavuzlugu-egitimi-tamamlandi-

Kursiyerler 3 hafta boyunca KDMP Alan Kılavuzlarına yönelik onlarca akademisyen , yönetici , dağcı ve sağlık ekiplerinden oluşan kadrodan eğitim aldılar.
02 Aralık 2012 Pazar 07:57

5 Kasımda başalyan Küre Dağları Alan Klavuzu Eğitimi , kursun son günü 30 Kasım Cuma akşamı kursiyerlerin aldığı eğitim ve tecrübelerinin sınandığı yazılı sınavla tamamlandı.
Sonuçların 3 Aralık Pazartesi günü açıklanacağını belirten Bartın Küre Dağları Milli Parkı yetkilileri kursiyerlerin arazi performanslarının da sınavla birlikte değerlendirileceğini ifade ettiler.

Kursiyerler 3 hafta boyunca KDMP Alan Kılavuzlarına yönelik onlarca akademisyen , yönetici , dağcı ve sağlık  ekiplerinden oluşan kadrodan eğitim aldılar.

Kursun son haftası kursiyerler küre dağları tampon bölgede ve  mutlak koruma alanı yakınlarında arazi rotalarını öğrenirken eğitmenler eşliğinde arazi yapısı, biyoçeşitlilik ve arama-kurtarma uygulamalı dersleri aldılar.

 Cide ve Pınarbaşı  ve Bartın il merkezinde “Sertifikalı Alan Kılavuzluğu Eğitimi” alan kursiyerler arazi eğitimlerinde biraraya gelerek kendi bölgeleri haricinde başka bölgeleri de tanıma ve yeni güzergah rotaları kaydetme imkanı buldular.



Uygulamalı eğitiminin 1. Günü Sipahiler Mağarası , Çöme Boğazı ve Arıt bölgesi ZONİ Yaylası , tartışmalı  mutlak koruma alanının böğrüne saplanmış hançer gibi uzanan Başköy yolu (KDMP hassas bölge içinde yeraldığından yol yapımı durdurulmuş) , 2. Gün Pınarbaşı , Valla Kanyonu seyir tepesi ,Horma Kanyonu ,Ilıca Şelalesi,Drahna bölgesi 3. Gün Cide Çamdibi Kılıçlı Mağarası,Loç Vadisi gezildi

KDMP Bölge müdürü Ercan Yeni’nin  ifadelerine (ekonomik beklentiden ziyade ziyaretçilerin , turistlerin sahayı tanımış, bilmiş öğrenmiş olarak ayrılmaları, haz almaları ve başkalarına anlatabilmelerini temin etme amacı) EK OLARAK , Bakanlıktan sınav denetimi için gelen Doğa Koruma Genel Müdürlüğü Şube Müdür Vekili Dr. Nihan Yenilmez Arpa   ifadeleri ; Alan Kılavuzları eğer örgütlenirse (dernek,kooperatif, vb..) ve işlerinini ciddiye alırlarsa   ekonomik beklentilerinin de tatmin edici olabileceği yönünde …

Sınav bitiminden sonra kursiyerler toplu fotoğraf çektirerek , bu organizasyonda emeği geçen tüm eğitmenlere ,derslik ve eğitim metaryelleri sağlayan Bartın HEM’e,  KDMP Bölge Müdürü Ercan Yeni’ye ,özellikle kurs boyunca gerek organizasyon gerek bürokratik işler gerekse de gezi katılımları ile yoğun emek harcayan Bartın KDMP Müdür Vekili Ahad Deliorman’a , Bartın KDMP Mühendisi Serpil Tekebaş’a teşekkürlerini ilettiler.


Haber okunma sayısı: 51600



Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BARTIN - HAVA DURUMU

BARTIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ