* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

Halkevleri 85. yaşını kutluyor

-halkevleri-85-yasini-kutluyor

Ülkemizin 85 yılının şahidi, yaşanan siyasal, toplumsal dönüşümlerin öznelerinden biri ve her türlü baskı politikasının ve darbelerin doğrudan muhatabı…
19 Şubat 2017 Pazar 21:44

Halkevlerinin tarihi ümmetten yurttaşlığa geçme çabasıyla başlar. Milyonlarca insanın okuma yazma öğrendiği, türkülerin derlendiği, halkın tiyatroyla, sinemayla tanıştığı, binlerce kitabın, derginin basıldığı eğitim kurumu, kültür sanat yuvasıdır. Köy Enstitülerinin kardeş örgütüdür. Emperyalizme göbekten bağlananların, gericilerin baş düşmanlarındandır. Ülke toprağının derinlerine kök salmış çınardır. Kapatıldıktan, ürettikleri talan edildikten yıllar sonra bile ayağa kalkabilmiştir.

Yeniden var olduğu ikinci döneminde halkın ilerici kültür-sanat ve eğitim örgütüdür aynı zamanda kentleri dolduran ve büyüyen işçi sınıfı mücadelesinin, yükselen devrimci gençlik hareketinin, ilerici öğretmenlerin, aydın ve sanatçıların yanı başındadır. Halkevleri eylemdir, tiyatrodur, halk korosudur, çocuk korosudur, halk şenliğidir. Bu mücadelede gerici, faşist saldırıların karşısında susmadan yoluna devam etmektir. Ve 12 Eylül mahkemelerinin karşısında “evet anti emperyalistiz, faşizme karşı mücadele ediyoruz, bunlar suç değildir” demektir.
Türlü imkansızlıklarla tekrar yola düştüğü 1987 sonrasında ilerici toplumsal muhalefetin çatısı, “halkın muhalefet evleri” olabilmektir. Baskılara, faşizme, faili meçhullere, Kürt halkına dönük sürdürülen kirli savaşa karşı direnmektir. Halkın temel haklarının, kentlerin, doğanın talan edilmesine karşı yeni mücadele yolları aramaktır Halkevleri. Sırtını halka dayamak, gücünü halkın içinde arayıp bulmaktır.

Ortadoğu’yu sömürgeleştirme, haklarımızı piyasalaştırma ve toplumsal yaşamı gerici esaslara göre düzenlemek için iktidara gelenlerin “demokrasi, özgürlük” maskelerini aşağıya indirmektir. Kanmamaktır, kandırmamaktır. Egemenler arası kavgalarda bir tarafı seçmemek, halkın talepleriyle iktidar karşısına dikilmenin mücadelesini vermektir.
Halkevleri haklarımız için 1 milyon imza hedefiyle sokak sokak dolaşmak, kapıları çalmak, günü geldiğinde binlerle aynı meydanda toplanmak ,“parasız eğitim, parasız sağlık” diye haykırmaktır. Hak mücadelesi bayrağını hayatın her alanına, ülkenin her yanına taşımaktır. 4+4+4’e karşı ülkenin dört bir yanında mücadele etmektir.Barınma hakkı için halkın direnişini örgütlemektir. Derelerine, ormanlarına sahip çıkmaktır. Halkevleri, Metin Lokumcu’nun mücadelesini büyütendir.

Halkevleri neoliberal politikalara, baskıcılığa, gericiliğe, yaşam tercihlerine saygı gösterilmemesine karşı 2013’ün Haziranında isyan eden milyonların yol arkadaşıdır. Berkin’in, Hasan Ferit’in, Medeni’nin, Mehmet’in, Abdullah’ın, Ethem’in, Ali İsmail’in kardeşidir. Halkevleri Ahmet Atakan’dır.
Halkevleri toplumsal yaşamdan dışlanmak istenen, iktidar politikaları nedeniyle artan her türlü şiddete, katliama maruz kalan kadınların mücadele örgütüdür. “Benim bedenim benim kararım” diyenlerin, tecavüzcüleri aklayan yasaların geçmesine izin vermeyenlerin, gericiliğin karşısında toplumun bütün kesimlerine umut veren kadınların örgütüdür.

Halkevleri dayanışmanın örgütüdür. Van depreminin ardından ülkenin her yanından halkın uzanan elidir, çocukların yaralarını bir nebze olsun hafifleten Van Çocuk Evi’dir. Filistin direnişine gönderilen bir selam, Filistinli çocuklar için toplanan ilaçtır, mamadır. IŞİD saldırısı nedeniyle ülkemiz topraklarına gelen Ezidi, Kürt, Türkmen halklarıyla dayanışmadır. Soma’da kaza sonrası kurulan bir Madenci Evi’dir örneğin.
Halkevleri bir mahalleden başlayıp tüm ülkeye yayılan, her yıl binlerce çocuğun bir araya geldiği, bilimle, sanatla, sporla tanıştığı, öğrendiği, eğlendiği ve bilgisini, becerisini çocuklarla paylaşmak isteyenlerle buluştuğu yerdir. Binlerce çocuğa ulaşan çocuk dergisi Uçurtma’dır.

1-7 Mayıs’ta başlayıp bütün yıl ülkeyi dolaşan, üretenlerin, işçi sınıfının öykülerini binlerce izleyiciyle buluşturan ücretsiz, sponsorsuz, yarışmasız, dayanışma ve gönüllülük esasıyla yapılan İşçi Filmleri Festivali’dir.

Halkevleri sanatçıları halkla buluşturandır. Binlerce insanın katıldığı halk şenliğidir.
Ve Halkevleri;  gerçekleştirmek için mücadele ettiğimiz eşit, özgür yaşamın, demokrasinin bugünden başlayarak kurulmasıdır. İsteyen herkesin mücadeleye, karar süreçlerine doğrudan katılmasıdır. Birlikte tartışmak, birlikte üretmek, birlikte mücadele etmektir…


Halkevleri emperyalizmin karşısında bağımsızlık, faşizmin karşısında demokrasi, gericiliğin karşısında laiklik, savaşın karşısında barış için mücadele ediyor.
Halkevleri bu ülkeyi sevmektir. Yeraltı ve yerüstü kaynaklarını, derelerini, ovalarını, ormanlarını savunmaktır. Bu coğrafyada yaşayan bütün halkları sevmek, onların eşitliği, kardeşliği için mücadele etmektir.

85. yılımızda iktidarlarını ancak faşizmle sürdürebilenlere, onların hayatın her alanını gericileştirmeyi hedefleyen politikalarına ve 80 milyonun iradesini tek adam rejimiyle gasp etmeye çalışmasına karşı mücadele ediyoruz. Halkevleri 85. yaşını kutlarken bugün daha da güçlü şekilde ümmet değil yurttaş, gericilik değil laiklik, faşizm değil demokrasi diyor. Bunun için bulunduğu her yerde HAYIR’ın sesini büyütmeye çalışıyor. Ve bu değerleri sahiplenen herkesi bu sese sahip çıkmaya, ülkemizin bugünü ve geleceği için sorumluluk almaya, HAYIR’ı büyütmeye çağırıyor. 


 


Haber okunma sayısı: 1034Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BARTIN - HAVA DURUMU

BARTIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
19 hit, 18 ziyaretçi, 18 ziyaret
Bu ay:
19 hit, 18 ziyaretçi, 18 ziyaret
Toplam:
84629 hit, 33399 ziyaretçi, 45582 ziyaret