* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

BARTIN'da Okullarda Namaz ZORLAMASI !

bartinda-okullarda-namaz-zorlamasi-

Bartın Kumluca İmam Hatip Ortaokulu’nda geçen hafta içinde öğlen namazına gitmedikleri gerekçesi ile 15 ortaöğretim öğrencisi Okul Müdürü tarafından okulda sıra dayağına çekilerek, darp edildi. Bu olay üzerine öğrenci velilerinden bazıları okula gelerek, okul müdürünün çocuklarına şiddet uygulanmasına tepki gösterdi.
09 Aralık 2017 Cumartesi 22:19

    Bazı öğrenci velileri Kumluca’da sağlık kuruluşuna başvurarak fiziksel şiddete uğradığına dair darp raporu almıştır. Okul Müdürü hakkında karakola şikayette bulunmuşlardır. Kumluca’dan edindiğimiz bilgilere göre Okul yönetimi ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri velilerle konuşarak sikayet dilekçelerini geri almaları konusunda baskı yapmışlar ve imam hahip okullarının “Dayakçı Okullar'' diye kamuoyuna sunulmaması için olayın üzerini kapatma çalışmalarına başlamışlardır.
    Ayrıca Kumluca Yatılı Bölge Ortaokulu’nda Milli Eğitim Bakanlığı ile Hizmet vakfının imzaladığı protokol kapsamında gerici ve bilimdışı eğitimler verilmektedir.  Öğrenci yurdunda etüt saatinde akşam vakti cemaatlerin sohbet düzeni oluşturularak (öğrencileri yere oturtularak) Eğitimci olarak öğretim üyeleri gösterilmesine  rağmen cemaate mensup imamlar tarafından  Said’i Nursi kitapları dağıtılmaktadır. Gerçekdışı hurafeler ile vaaz verilmektedir.
    Yine Bartın’da Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında İHH Devlet Liselerini gezmekte yardım kampanyasını tanıtmak adına Okullarda Bilim ve Laiklik karşıtı hurafeler anlatmaktadır. Eğitimci yeterliliği olmayan kişiler tarafından okulların kendi salonlarında protokolde belirtilmemesine rağmen İHH : ‘bizim kendi çizgimiz’ diyerek kız ve erkek öğrencileri ayrı ayrı oturtmaktadır. Karma eğitim uygulamasını ihlal etmektedir. İki lisede yapılan bu uygulama Eğitim Sen üyesi öğretmenlerin müdahale etmesi ve öğrencilerin karşı çıkması  sonucu engellenmiş ,ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğüne gerekli uyarılar yapılmıştır. Milli Eğitim Müdürü bu uygulamaların okullarda olamayacağını okul müdürlerine gerekli talimatları vereceğini beyan etmesine rağmen İHH tarafından aynı uygulamalar devem ettirilmektedir.
     Bütün bu olayların yaşandığı   Bartın Milli eğitiminin başındaki Müdür Okul müdürlerine “Diriliş” dizisini seyretmeleri ve seyrettirmelerine dair mesaj atmış, bu durum basına yansımıştır.  Bartın’daki yerel gazeteler bunu haber yapmışlardır .Bu durumu yansıtan okul müdürleri ve ailelerine “Arkadaşlar TRT 1 de “diriliş” ve Abdülhamit dizilerinin başladığını hatırlatan paylaşımlarım oldu. Bu aile içi paylaşımı dışarıya kötü amaçlı lavuklara taşıyanlar olduğunu gördüm. Bu arkadaşlara o…….. çocuğu demiyeceğim. Çünkü anneleri insanları birbirine düşürsün jurnalcilik yapsın diye doğurup yetiştirmedi. Fakat bu arkadaşlarımızın hergele olduğu ya da hergelelik yaptığı kesin” şeklinde mesaj çekmiştir.
     Bartın Milli Eğitim Müdürü tarafından okul müdürlerine öğretmenlik meslek etiğine yakışmayacak  yönlendirmeler yapılmakta ve genel ahlak kurallarına uymayacak mesajlar gönderilmektedir.
    Bartın Eğitim Sen olarak laik bilimsel eğitimin okullarımızda uygulanması için mücadele etmekteyiz. Bartın’da okullarımızda uygulanan Bilimdışı ve Laiklik karşıtı uygulamaların takipçisi olacağız . Her zaman da takipçisi olduk. Her ne gerekçe ile olursa olsun öğrencilere şiddet uygulanmasına izin vermeyeceğiz.
    Buradan Bartın’daki adli ve idari yetkilileri bir kez daha göreve davet ediyoruz.
    Bir okul müdürünün namaza gitmedikleri gerekçesi ile öğrencileri darp etmesi kabul edilemez bir durumdur.  Eğitim Sen olarak takipçisiyiz.
     Okullarımızda sözde protokol gereği yönetmeliklere ve yasalara aykırı olarak vakıflar, cemaatler ve yardım kuruluşları tarafından bilimsellikten uzak haremlik selamlık uygulamalar yapılmaktadır. Eğitim Sen olarak her zaman olduğu gibi bu tür bilim dışı ve laiklik ilkesine aykırı uygulamaların karşısında olacağız. Eğitimin tüm kademelerinde gericiliğe, şiddete, tacize, bilim ve ahlak dışı her türlü uygulamaya geçit vermeyeceğiz.
Bartın Eğitim Sen Yürütme Kurulu   Adına / Başkan Sedat BORA          

                                                                                                                   


Haber okunma sayısı: 851Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

BARTIN - HAVA DURUMU

BARTIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ