* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

Bir Tarih Daha Göz Göre Göre Yok EDİLDİ !

bir-tarih-daha-goz-gore-gore-yok-edildi-

Maalesef Bartın'ın çevresini koruyamayan Çevre Müdürlüğü Gibi Bartın'ın Kültürünü koruyamayan Bartın Kültür ve Turizm Müdürlüğü'de sınıfda kaldı.
17 Ocak 2017 Salı 19:46

Yıllarca biliyoruz ki Bartın'da RANT kurbanı olan birçok ahşap bina korun(a)madı veya sistematik olarak yok edildi.

Burada Bartın'ın Ahşap yapı Kültürüne sahip çıkması gereken Bartın Belediyesi ve Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bu tarihi yapılara sahip çıkamadı. Bu sahip çıkamama yanında yokedilmesinin önayak olan  bir kurum da EnerjiSA .. 
Yanan evin sokağında oturan komşunun yanan evin bulunduğu alanın ışıklandırılması için enerjisaya defalarca dilekçe vermesine ve şahsen başvurmasına  rağmen direk lambası takılMAMIŞ sokak karanlık olması sebebi ile de  yakanların işini kolaylaştırmış.

1993 Yılı Mimarlık Dergisi  ARKİTEKT Kasım ayı Bartın Özel sayısına konu olan Pempe Teyze'nin Evi yok artık.Kül Oldu.Büyük bir olasılıkla yerine çirkin beton apartmanlar dikilecek.
O zamanlar çocuk ve genç olan  şu an 65 yaşının üstü birçok Bartınlı'nın sadece anılarında kalan , bahçesinde oyun oynadıkları sohbet ettikleri Pempe Teyze'nin Konağı fiziki olarak tamamen yok edilmiş durumda.

Daha ne diyelim Bartın'ımız yoğun bir YOZLAŞMA ve YIKIM altında.Tarihi meslek lisesinin yerine külliye,mükemmel tarım toprağına sahip Bartın'ın nefes alma yerine Adliye Sarayı ,Amasra'mıza Termik Santral,ırmak kenarlarına sanat ve estetikten  yoksun çevre düzenlemeleri , garip camiler ve ucube binalar ...
Bartın'ın yerli ve köklü aileleri ile Bartın'da yaşayan duyarlı halkın bu yıkıma ve yozlaşmaya sessiz kalmayacağını ümit ediyoruz.

Haber okunma sayısı: 936Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BARTIN - HAVA DURUMU

BARTIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ