* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

Çevre Meclisi Doğruları Söylüyor !

cevre-meclisi-dogrulari-soyluyor-

Bartın Çevre Meclisi Açılışı yapılan henüz tamamlanmamış ve önceden yapılan yerlerinde de yeni yapılmış gibi gösterildiği Kirazlık Köprü Barajı hakkında tespitleri içeren bir raporu basın ve kamuoyu ile paylaşmıştı ..
04 Mart 2018 Pazar 20:20

Bartın Çevre Meclisinin , kamuoyu ile paylaştığı barajın eksik ve hataları için Sayın Milletvekili Tunç, sosyal medya hesabından Bunlar kim? Niye Bartın’ı sevmezler ? demişti ...
22 Şubat Çarşamba günü yayınlanan Bartın Gazetesi'nde  Çevre Meclisi üyesi Ayşe Sevtap Uzun  bu ithama bir köşe yazısı ile cevap vermişti ..........
DEV ESER! KİRAZLIKÖPRÜ BARAJI..
Geçtiğimiz günlerde AKP Bartın Milletvekili Sayın Yılmaz Tunç’un yerel basınla yaptığı toplantıda Kirazlıköprü Barajı konusunda yaptığı açıklamalar oldukça dikkatimi çekti.Siz  Bartın Gazetesi  okurlarının da bildiği gibi, geçtiğimiz aylarda Bartın Çevre Meclisi olarak, “375 Dev Eser”  arasında olan ve  “bitti” denerek açılışı yapılan Kirazlıköprü Barajı için, Çevre Meclisimizin yaptığı teknik incelemenin sonuçlarını açıklamıştık. Ve bu açıklamada “ barajın bitmediğini ,hatta bu oluşuma baraj bile denemeyeceğini, sel önleme, enerji, sulama amaçlı denerek yapılan bir barajda olması gereken teçhizatların (kapaklar, tribünler,vb)hiçbirinin olmadığını ve baraj denerek büyük bir törenle açılan Kirazlıköprü Barajı’nın sadece önüne set çekilmiş su tutan bir gölden ibaret olduğunu, ayrıca baraj yolunun ve tünellerin heyelan riski taşıdığı için  tehlike arz ettiğini” söylemiştik..

Bu açıklamamızdan sonra Sayın Milletvekili Tunç, sosyal medya hesabından “Bunlar kim? Niye Bartın’ı sevmezler?Bartın Kirazlıköprü Barajını tamamladık.Daha inşaat halinde iken bile sel tehlikesini önlediği tüm Bartınlıların malumu..” sözleri ile bizi eleştirip, suçlamıştı..
İşin acı olanı bu iken ,daha da acısı takım tutar gibi particilik yapan bazı kişiler de,  aynı hesaptan biz Çevre Meclisine ve Bartın gazetesine ne dediğimizi bile bilmeden,anlamadan ağır ithamlarda bulunmuşlardı..
Onlar bizlere saldıradursun, bu sözlerin üzerinden çok zaman geçmeden   Çevre Meclisimizin  baraj konusunda yaptığı açıklama , yine Sayın Tunç ve Karayolları 15. Bölge Müdürü tarafından  doğrulandı..Nasıl mı?
Sayın Yılmaz Tunç başta sözünü ettiğim basın toplantısında bizzat “..Kirazlıköprü Barajı bitince Bartın için büyük bir tehlike ortadan kalktı.Baraj kapakları için çalışmalar devam ediyor..” diyerek bizleri doğruladı..(bakınız 13 şubat 2018 tarihli Pusula gazetesi)
Yine Karayolları 15. Bölge Müdürü “..barajın 8 km.lik yolunu trafiğe açtık.Orada aşınma tabakası ile sorunumuz var..” diyerek  bizleri doğruladı..(bakınız 31 ocak 2018 tarihli Bartın gazetesi)
( Burada şunu da eklemek isterim ki;   Osmanlıca konuşmanın, öğrenmenin  yüceltildiği ve özendirildiği bu günlerde , Karayolları Müdürümüz nedendir acaba halkımızın çok alışık olduğu ve bildiği “heyelan “ kelimesini kullanmak yerine, “aşınma tabakası  sorunu var ” diyerek  olayı açıkça ortaya koymamıştır,merak etmekteyiz?)
Gelelim açıklamanın ikinci  yanına!

Sayın Tunç yine üstte bahsi geçen açıklamasında “...barajın enerji  ihalesi yapılacak..” demektedir.1998’de başlanan ve o yıldan beri  bitirilemeyen , tekrar tekrar ihaleler açılarak milyarlarca lira harcanan bu barajın, yine yıllardır sel önleme, enerji, sulama amaçlı olduğu söylenmekte idi.Ve son olarak Kirazlıköprü Barajını konu ettiğim “Sel Kapanı “isimli kitabım bitmeden edindiğim ve orada da yazdığım  resmi verilere göre,2015’de yapılan ikmal ihalesi de dahil  baraja harcanan para 150 milyar idi. Ve   bu ihale barajın tümü için (sel önleme, enerji, sulama) açılmıştı.Öyle ise şimdi ne oldu da, enerji üretimi için tekrar ihale açılacak ve tekrar kaynak aktarılacak?
Bu soruyu da Çevre Meclisi olarak tüm Bartın halkı adına yetkililere sormak isteriz?..
Gelelim basın toplantısına katılan yerel gazeteci çocuklarımıza!..
Sevgili gençler tarafsız gazetecilik sorgulamayı, sorgulayıp araştırararak gerçekleri ortaya çıkarıp, kimseden korkmadan, çekinmeden  kamuoyuna duyurmayı gerektirir.O basın toplantısında bizlerin, yani  Çevre Meclisinin yaptığı baraj açıklamasında “Baraj bitmemiş,kapakları, tribünleri yok” dediğimizi gayet iyi biliyorsunuz.
O toplantıda hiç birinizin aklına gelmedi mi ki, “Sayın Tunç bakın siz de kapakların ve enerji üretim teçhizatının daha yapılmadığını söylüyorsunuz, o halde Çevre Meclisini neden suçlayıp, eleştirdiniz” demek..Gücenmesinler ama bu da sevgili genç gazetecilerimize nacizane bir tavsiyemdir..
Sonuç olarak bizler bu ülkeyi seven, bu ülke adına, Bartın adına  kaygı duyan mühendisler, doktorlar, avukatlar, öğretmenleriz..Bizler yıllardır hiç bir çıkar gözetmeden Bartın’ın ve Bartın halkının yararına çalışan, ülke kaynaklarının  akıl ve bilim dışı bir şekilde çar çur edilmemesi  için çabalayan  bireyleriz. . Bizlere ne denirse densin, nasıl karalanırsak karalanalım; Bartın halkının güveni ve yüreği her zaman bizlerle olacaktır. Halkımızın bu duygularını  hiç bir söz ve saldırı değiştiremez, bu böyle biline!..
“..İnsan bir yerden sonra sadece kendisiyle ve inandıklarıyla başbaşa kalıyor.Hala adalet duygunuz varsa eğer, vicdanınızdan kısık da olsa bir ses seslenmeye devam ediyor.Ve siz az da olsa kendini dinleyen bir insansanız ,sonuçları ne olursa olsun doğruyu ve yalnızca doğruyu söylemek ve onu bulmak için çaba sarf ederken buluyorsunuz kendinizi, afaroz edilmeyi bile göze alarak” (Cumhuriyet kitap ekinden alıntıdır)
 

 Haber okunma sayısı: 790Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BARTIN - HAVA DURUMU

BARTIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ