* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

Eğitimci Yazar Erdoğan Başaran'ı Kaybettik

egitimci-yazar-erdogan-basarani-kaybettik

Cenazesi Yarın Cuma namazı sonrası Amasra merkez Cami den alınarak Amasra merkez mezarlığına defnedilecektir.Eğitim Camiasına,ailesine ve tüm sevdiklerine başsağlığı dileriz
04 Temmuz 2019 Perşembe 13:40

ERDOĞAN BAŞARAN
Eğitimci,yazar. 1940, Amasra / Bartın doğumlu.
İlkokulu Amasra’da, ortaokulu Bartın’da okudu. Daha sonra girdiği Trabzon Erkek Öğretmen Okulu’nu bitirerek öğretmenliğe başladı (1958). Ayancık ve Amasra’da çalıştı (1958-60). Bartın ve Zonguldak’ta Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü görevlerinde bulundu (1966-69).
Arkasından yine öğretmenliğe dönerek Zonguldak Karaelmas İlkokulu’na ataması yapıldı (1969). Bu okulun müdürlük görevini yürütürken, 1982 yılında kendi isteği ile emekliye ayrıldı Emekli olduktan sonra Zonguldak TED Koleji Vakıf Müdürlüğü görevini üstlendi ve TED Kolejinin ilkokul bölümünün kuruculuğunu ve müdürlüğünü yaptı. Sonra buradan ayrılarak (1986), arkadaşlarıyla birlikte özel bir yayın dağıtım bürosu kurdu.
Bu arada, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinin ön lisans bölümünü bitirdi (1989). Meslek yaşamı boyunca öğretmen örgütlülüğü içinde aktif olarak yer alarak, TÖS’ün Bartın Şubesi’nin kuruculuğunu, Zonguldak ve Bartın şubelerinin yöneticiliğini, TÖB-DER’in Zonguldak Şubesi kuruculuğu ve başkanlığını yaptı.
Erdoğan Başaran daha sonra Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SODEP) saflarında siyasete girdi ve CHP Amasra ilçe Başkanı olarak aktif siyaset çalışmalarını sürdürdü.
İlki 1968 yılında hazırlanan 1967 
Zonguldak İl Yıllığı bölümünü hazırladı.
ESERLERİ:Bu Ne Sevgi Ah, Yollar Niçin Bitmiyor,Hiç mi Gülmeyecek
PİYES:Eğitici Oyun (Sadık Yılmaz ve İhsanKukul ile birlikte, Bartın 1914 - İstanbul 1990)

 


Haber okunma sayısı: 43848

Haberin etiketleri:

ERDOGAN, basaran, eğitimci, yazar, amasra, tös


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BARTIN - HAVA DURUMU

BARTIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ