* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

GELECEĞİMİZ İÇİN GÖNDERMİYORUZ !

gelecegimiz-icin-gondermiyoruz-

''Birleşik Haziran Hareketi Bartın Meclisi'' tüm duyarlı yurttaşları 13 Şubat 2015 Cuma günü çocuklarını laik ve bilimsel eğitim talebiyle okula gönderMEMEYE davet ediyor.
10 Şubat 2015 Salı 10:43

Tüm ülke çapında ilk kez 11 Ocak'ta #Ayaktayız başlığıyla yürütülmeye başlanan kampanya bağlamında 8 Şubat 2015'te de İstanbul-Kadıköy'de düzenlenen mitinge kitlesel olarak katılım sağlanmıştı. Kampanya farklı etkinliklerle sürdürüleceği ifade edilmekte..

Bu metni yazan; seninle aynı yerde yaşayan komşun, belki çocuğunun öğretmeni, hasta olunca kapısını çaldığın doktor, bir gazeteci, bir üniversite öğrencisi, belki de (kıvırcık, ıspanak satın aldığın) Galla Bazarındaki teyzelerden biri… Ortak yanımızı hatırlatmak istedik sana; hepimiz için yaşam gittikçe daha da zorlaşıyor, hayat pahalılığına dayanacak gücümüz azalıyor gün geçtikçe…

Umutla okula gönderdiğin, iyi bir eğitim alsın, bir üniversiteye gitsin, iyi bir işi olsun, rahat yaşasın diye hayal kurduğun çocukların vardır. Ancak çocuk okutmak da zor, yol parasıydı, ihtiyaçlarıydı derken elde avuçta bir şey kalmıyor.

Yine de var gücünle okula gönderiyorsun çocuğunu, ama sen bunca sıkıntı çekerken acaba çocuğun iyi bir eğitim alıyor mu? Eğer çocuğunun iyi bir üniversiteye gitmesini, iyi bir meslek edinmesini istiyorsan, bil ki, o okullar cebinde seninkinden daha fazla parası olan velilere kapılarını açıyor. Varlıklı ailelerin çocukları iyi üniversitelere gidiyor, bizimkilerse eğitim adı altında bir oyuna kurban ediliyor.
Çünkü bizim fıtratımızda ölüm var, onların fıtratındaysa zenginlik.

Eğitimde eşitlik yok!

Manisa Soma’da 301, Konya Ermenek’te 18 madenci, Amasra’da ölen madenciler, İstanbul’da bir inşaatta güvenlik önlemi alınmayan asansörlerle çalışmaya zorlandığı için yere çakılıp ölen 10 işçi hala aklında mı?
26 Aralık 2014 tarihinde İstanbul Müftülüğü hazırladığı Cuma Hutbesi’nde iş güvenliği tedbirlerinde aşırılık 'Yüce Allah’a güveni sarsan bir davranış haline dönüşür” diyordu.  Madenlere yaşam odaları kurulmaz, ölüm göstere göstere çağrılır, önlem alınmaz, işverenler parasına kıyamaz da işçilerinin canına kıyar. Kardeşinin, babanın, abinin canı bu kadar ucuz mu?
Bilim demek, doğanın kontrol altına alınması demek, güvenli bir hayat demek, yeraltında ve yer üstünde çalışan sevdiklerimizin hayatını koruyacak önlemler alabilmek demek. Çocuklarımızın böyle bir eğitim almasıysa, insanlık onurumuza yakışan bir hayat sürmemiz demek. Oysa bugün hükümet bu hakkı çocuklarımızın elinden alıyor, çocuklarımızı hiçbir gelecek vadetmeyen, yarar üretmeyen bir eğitime mahkum ediyor, sokaklar üniversite mezunu işsizlerle dolu. Biz kindar bir nesil istemiyoruz, aklını daha iyi bir hayat için çalıştıran, üretken, duyarlı çocuklar istiyoruz!
İşte biz, seninle aynı sıkıntıları yaşayanlar, kemerlerinde sıkacak delik kalmamış olanlar, çocuklarının kendisinden daha iyi bir hayat yaşamasını çok isteyenler olarak sana diyoruz ki; 
BU KUŞATMADAN BİRLİKTE KURTULACAĞIZ. ÇÜNKÜ BİLİMSEL VE EŞİT KOŞULLARDA EĞİTİM HER YURTTAŞIN HAKKIDIR.
___ BİRLEŞİK HAZİRAN HAREKETİ BARTIN MECLİSİ


Haber okunma sayısı: 1079Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BARTIN - HAVA DURUMU

BARTIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ