* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

HDP Bartın 'İşcilerin Sonuna Kadar Yanındayız'

hdp-bartin-iscilerin-sonuna-kadar-yanindayiz

AKP’li Amasra Belediyesi'nden 6 ile 12 aydır maaşını alamayan taşeron işçilerin haklı mücadelelerine destek veren HDP İl Örgütü temsilcileri ve emek dostları konuyu gündeme sokarak ülkemizin kanayan yarası olan taşeronluk, güvencesiz ve uzun saatler çalıştırma konusunda hassasiyetlerini göstermişlerdir. Halkların Demokratik Partisi (HDP) olarak bu sorunların bizim için en temel sorunlardan biri olduğunu belirterek, konu hakkında HDP Bartın Milletvekili Aday Adaylarımızın yazılı açıklamalarını aşağıda kamuoyuna duyuruyoruz.
28 Mart 2015 Cumartesi 13:50

Avukat Diren Cevahir ŞEN (HDP Bartın Milletvekili Aday Adayı):
Taşeronlaştırma emeğin sömürülmesinde son aşamadır. Elinde emeğinden başka bir şeyi olmayan işçilerin ve emekçilerin hakları özelleştirmelerle gasp edilmektedir. AKP iktidarının başımıza musallat ettiği taşeronluk sistemi işçiyi ikinci kez sömürmektedir. Aldığı maaş zaten emeğinin çok çok altında olan işçiler ya maaşlarını eksik ve kırpılarak almakta ya da aylarca maaş alamamaktadır. Amasra belediyesi 12 aydır bu isçileri çalıştırmıştır da emeklerinin karşılığını ne yapmıştır?

Emin Timur bu isçilerin yüzüne nasıl bakacaktır?

  Halk daha güzel bir şehirde yasasın diye geceli gündüzlü çalışan isçilerin emeğinin karşılığı onların 12 aylık maaşlarını gasp etmek midir?
  İşçiler ve emekçiler ancak birlikte mücadele ve dayanışma ile haklarını alabileceklerdir. Biz Halkların Demokratik Partisi olarak onların hak mücadelesini saygıyla selamlıyoruz. Birlikte ve direne direne kazanacağız.
Sinan ÇOKSU (HDP Bartın Milletvekili Aday Adayı):4857 sayılı İş Kanunumuzun 34. maddesinde ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde zorunlu nedenler dışında ödenmesi gerektiği tanımlanmıştır.
  Ücreti gününde ödenmeyen işçilerin iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınması, toplu grev yapması, gününde ödenmeyen ücretler için güncel kayıplarını alması aklarıdır.  Bu işçilerin bu nedenle iş sözleşmeleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz. Çalışma hayatının temel sorunlarından biri olan zamanında ya da tam alınamayan ücretler konusunda 4857 sayılı İş Kanunumuz çalışana bir takım yasal teminat getirmiş ve alternatifler sunmuştur.
   Kısaca özetleyecek olursak; 01.01.2009 tarihinden itibaren İşverenler 10 kişinin üzerinde personel çalıştırıyor ise çalıştırdığı işçilerin ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit açılan banka hesapları dışında ödeyemezler. İş Kanunumuzun 32. maddesinde ücretin ödeme zamanı da belirtilerek şöyle denmiştir; “Ücret en geç ayda bir ödenir. İş sözleşmeleri veya toplu iş sözleşmeleri ile ödeme süresi bir haftaya kadar indirilebilir.” Buna göre işveren, işçinin ücretini kanun, iş veya toplu iş sözleşmeleri hükümlerine göre hesaplamak ve zamanında ödemek zorundadır.
4857 sayılı İş Kanunumuzun 34. maddesinde ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde zorunlu nedenler dışında ödenmesi gerektiği tanımlanmıştır.
  Bütün bunlara rağmen Amasra Belediyesinde taşeron olarak çalışan işçiler görevlerini 12 ay boyunca maaş alamadıkları halde ifa etmişlerdir. AKP’li belediye kanunlarda işçilere tanınan tüm hakları iktidardan aldığı kuvvetle hiçe saymaktadır.
   İşçilerin taşeron kapitalist sömürüye karşı direnişlerini saygıyla selamlıyorum. Bartın genelinde yaşanan tüm taşeronluk uygulamalarında ortaya çıkan bu türden hukuksuzluk ve hak gasplarının bir an önce sona erdirilmesini istiyoruz. İşçilerin zaten yetersiz kadar olan maaşlarıyla oyun oynaması büyük bir ayıptır. Tüm hukuksuzluğa maruz kalan işçilerimizin mücadelelerinde parti olarak yanlarında olacağımızı kamuoyuna duyuruyorum.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bartın İl ÖrgütüBasın, Halkla İlişkiler ve Bilgi İşlem Komisyonu


Haber okunma sayısı: 71377Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BARTIN - HAVA DURUMU

BARTIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
27 hit, 27 ziyaretçi, 27 ziyaret
Bu ay:
52 hit, 48 ziyaretçi, 48 ziyaret
Toplam:
84662 hit, 33429 ziyaretçi, 45612 ziyaret