* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

Okul Müdürü mü? Ticaret Erbabı mı ?

okul-muduru-mu-ticaret-erbabi-mi-

Geçtiğimiz Günlerde Bartın’da bazı Okul müdürlerinin kayıtta velilerden para taleplerini dile getirmiştik ki .. şimdi de yine bazı okul müdürlerinin kaynak kitaplardan yüzde alma taleplerinden bahsedeceğiz !
12 Eylül 2019 Perşembe 02:39

Bilindiği üzere eğitim sistemimiz sınavlar üzerine kurulu bir sistem.İlkokulda bilsem ,5. sınıfta bursluluk , 8.sınıfta liselere giriş ,12. sınıfta üniversite sınavı var.
Öğrenci Birinci sınıftan itibaren sürekli ve düzenli test çözerek bu sınavlara hazırlanıyor. Ders kitaplarının yanında kaynak kitaplar bu yüzden öneriliyor.

Genellikle ders öğretmenleri tarafından belirlenen ve önerilen kitaplar okul müdürleri ile kaynak kitapları satan kırtasiyeler arasında yapılan anlaşma için belirleyici oluyor.
Özellikle ekonomik durumu uygun olmayan öğrenciler de düşünülerek kaynak kitap seçiminde okul müdürü , satıcı tarafından  önerilen indirimler ile anlaşmaya varıyor.
Bartın'da bazı okul müdürleri, asıl işi eğitim ve idarecilik olan okul müdürleri okul ihtiyaclarını bahane ederek ticari menfaat sağlama yoluna gidiyor.
İndirimi bırakıp yüzde koparmaya çalışıyor.
Ayrıca kitap seçiminde öğretmenler üzerinde baskı kurarak öğretmenlerinin önerdiği daha faydalı-uygun kitapları da tercih etmiyor, önertmiyor.

Kaynak kitap satıcılarından,kırtasiyelerden aldığımız bilgiler doğrultusunda bu okul müdürlerinin indirimle alakaları yok.Öğrencinin satın alacağı kitabın fiyatı önemli değil… Pahallı olsun ama ben yüzdemi alayım kafasında ilerliyor pazarlıklar.Yüzdenin gerekçesi okuldaki tamirat ve ihtiyaçları bahane edilerek gösteriliyor.

Haber okunma sayısı: 43948Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BARTIN - HAVA DURUMU

BARTIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ