* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

“Tek adam rejimi” HAYIR

tek-adam-rejimi-hayir

EĞİTİM VE BİLİM EMEKÇİLERİ OLARAK, ÜLKEMİZİN VE EĞİTİMİN GELECEĞİ İÇİN.... REFERANDUMDA “HAYIR” OYU KULLANIYORUZ!
13 Nisan 2017 Perşembe 23:34

Ülkenin geleceğini yakından ilgilendiren anayasa değişikliği referandumunun yapılmasına sayılı günler kalmıştır. OHAL koşullarında toplumun muhalif ve örgütlü kesimlerinin baskı ve tehditlerle sindirilmeye çalışıldığı, sendikaların kitlesel ihraçlar, sürgünler ve cezalarla kuşatıldığı bir dönemde, anayasa değişikliği referandumu yapılacaktır.

Bütün eğitim kurumları iktidarın gerici , ırkçı, mezhepçi, ayrımcı ve otoriter uygulamaları nedeniyle gerçek işlevlerinden hızla uzaklaştırılmıştır. Ve bu anlamda Laik bilimsel eğitim tehdit altına alınmaktadır.Eğitim politikalarının belirlenmesi ve uygulanmasında, başta müfredat ve ders kitapları olmak üzere, tamamen siyasi iktidarın belirleyici olması, okullarda yaşanan şiddetin artması, eğitim emekçilerine yönelik çeşitli saldırı ve tehditlerin ve ihraçların sürmesi  gibi uygulamalar, Okulların  fiilen cezaevi gibi yönetilir hale getirmiştir.

Siyasi iktidar, sandıktan istediği sonucu çıkarmak için, başta eğitim kurumları olmak üzere, bütün devlet kurumlarını seferber etmiştir. Çeşitli illerde yapılan “Evet mitingleri” için il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından okullar çeşitli bahanelerle tatil edilmiş, öğrenci ve öğretmenler mitinglere zorlanmış, dolayısıyla eğitim öğretim faaliyetleri bizzat devlet eliyle engellenerek, açıkça suç işlenmiştir.
Bartın da  İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile sözde bazı sendikalar.Stajer öğretmenlerin  sınavı nedeniyle ilimizdeki stajer öğretmenlere “evet “anlatılmakda ve propoganda yapılıyor duyumları alınmaktadır.Yani İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri  ve Sözde sendikanın Yöneticileri Stajer öğretmenlere Bilimsel Demokratik laik eğitimin temellerini anlatmak yerine bölünmüş yolları ve köprüleri anlatmaktadır. Gene Bartın da öğretmenleri derslerinden alarak derste olmaları gereken saatte öncelikli birçok konu varken  “Finansal okur yazarlık “ gibi konularda eğitime tabi tutmaktadırlar. Eğitim öğretim bizzat Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından aksatıldığı halde Olağanüstü hal bahanesiyle Tiyatro faaliyetleri yasaklanabilmektedir.
Ayrıca gene bölgemizdeki okul müdürleri tarafından Hiçbir yardım toplama belgesi gösterilmeksizinokullarımızda nereye gönderildiği açıkça kamuoyu ile paylaşılmayan öğrencilerden ve öğretmenlerden para toplanmaktadır.
Yani istedikleri bu gayrimeşru ve gayri ahlaki durumları anayasayı değiştirerek yasal güvence altına alıp KHK lar ile yönetmektir.
Referandum ile getirilmek istenen ‘yeni rejim’in işçi ve emekçiler açısından daha fazla sömürü, daha fazla baskı ve daha fazla ölüm, daha fazla katliam anlamına gelecektir.Kamu emekçilerinin iş güvencesi ve en temel sendikal-demokratik kazanımlarını hedef alan ve ülkeyi sürekli OHAL koşullarında yönetmeyi hedef alan değişikliklere onay vermemiz mümkün değildir. 16 Nisan’da, bütün yetkilerin tek bir kişide toplandığı “Tek adam rejimi” oylanacaktır. Bu nedenle;

·       OHAL koşullarında anayasa değişikliği referandumu başından sonuna anti demokratik olduğu için ‘HAYIR’ diyoruz.

· Okullarımızın iktidarın arka bahçesi haline getirilmesine, öğrencilerimizin ve ülkemizin geleceğinin ipotek altına alınmasına ‘HAYIR’ diyoruz.

·İşyerlerimizi Fabrikalarımızı maden ocaklarımızı cehenneme çevirip işçi katliamlarına ve iş cinayetlerine ortam hazırlayanlara HAYIR   diyoruz

· Emekçilerin en temel kazanılmış haklarını, işini, ekmeğini ve geleceğini iş güvencesini hedef alan uygulamalara  ‘HAYIR’ diyoruz.·       Kamu istihdamında liyakat ilkesi değil, mutlak itaat ve sadakat anlayışının egemen hale getirildiği bu düzenlemeye ‘HAYIR’ diyoruz.

·       Yıllardır , kutuplaşmayı, düşmanlığı, her fırsatta kini ve nefreti pompalayanlar,  yalanlar söyleyerek gerçek niyetlerini gizleyenlere ‘HAYIR’ diyoruz. 

·       Değişik din, dil, mezhepve kimlikten işçi ve emekçilerin gerçek anlamda ‘eşit yurttaş’ olarak kabul edilmesi, okulda, sokakta, fabrikada, işyerlerinde farklı kimlik, inanç, kültür ve siyasi görüşlere sahip insanlara yönelik her türlü ayrımcı söylem ve uygulamaya ‘HAYIR’ diyoruz.  Türkiye’de demokratik haklarımızın, sendikal hak ve özgürlüklerin eksiksiz olarak kullanılabilmesi, getirilmek istenen ‘Tek adam rejimi’nin karşısında olmakla mümkündür. Başta Eğitim Sen olmak üzere KESK e bağlı sendikalar  olarak,  ülkenin sonu görünmeyen bir karanlığın içine sürüklenmesini istemeyen herkesi duyarlı davranmaya çağırıyor, 16 Nisan Pazar günü sandığa giderek kararlı bir şekilde ‘HAYIR’ oyu kullanmaya ve oylarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.
.............  BARTIN EĞİTİM SEN BAŞKANI/ SEDAT BORA

                                                                                                            

 


Haber okunma sayısı: 887Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BARTIN - HAVA DURUMU

BARTIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ