* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

Vatandaş Röportajları 1

vatandas-roportajlari-1

Bartın ilimizin çok önemli bir sorunu olan, Bartın-Amasra'ya kurulması düşünülen termik santralle ilgili vatandaş ne diyor :
16 Aralık 2017 Cumartesi 11:20

1) Merhaba. Bize kendinizi tanitir misiniz?
Merhaba. Ben Ergin Bozkurt. İstanbul’da yaşıyorum. Özel bir firmada İç Denetim ve Kalite Müdürü olarak çalışıyorum. Bartın Kozcağız’lıyım. Evli, bir çocuk babasıyım. 
2) Bartın uzun zamandir kömürlü termik santral tehditi altinda. Bu mücadele ne zamandir sürüyor? Simdiye kadar termik santral karsiti mücadele içerisinde neler yapıldı ?
Bartın mobil santral probleminden bu yana, ciddi anlamda termik santral tehdidi altında. Bu mücadele Hattat Holding’in Amasra TTK da rödovans sözleşmesi yapmasının akabinde termik santral söylemleri ile başladı. Yaklaşık 13 yıldır sürüyor. 13 yıl boyunca mücadele sürüyor ve o cennet topraklarda santral dumanları yükselmiyorsa çok güzel işler yapılmış demektir. Zira gerçekten örgütlü ve sürekli bir mücadele olmasaydı çoktan Amasra ve Bartın ciddi anlamda yokoluşa geçmişti.
Neler yapıldığı hususuna gelince, ilk mücadele bildiğim kadarı ile 2005 gibi TMMOB il temsilcilikleri önderliğinde oluşturulan bir yapı ile başladı. Daha sonra daha geniş bir yapıya kavuşarak ildeki hemen tüm stk’ların katılımı ile Bartın Platformu oluşturuldu.
Mücadele, hem hukuki, hem bürokratik olarak tüm gelişmeler takip edilip titizlikle kararlar alınıp uygulamaya geçirilerek sürdürüldü. ÇED Toplantılarının boykotu, Ankara’daki protestolar, köy ziyaretleri toplantıları, kitlesel mitingler, ekoloji sorunu olan diğer bölgelerde mücadele eden çevre örgütleri ile sürekli temaslar vb gibi adımlar hem halkın bilinçlenmesine, hem haklılığımızın daha çok kabul görmesi ve desteklenmesi anlamında iyi olan gelişmelerdir.
Bizlerde İstanbul’da yaşayan Bartın’lılar olarak bu konuya duyarsız kalmıyoruz. İlk olarak Bartın Çevre Gönüllüleri, devamında Bartın Yaşam Birlikteliği gibi bağımsız yapılar oluşturarak İstanbul’da Amasra’da ki santral sorununa ses getirmeye ve destek bulmaya çalıştık. Burada HEMA nın Maslaktaki hala kaçak olan merkez binası önünde basın açıklaması yaptık, İstiklal caddesinde basın açıklaması yapıp Ulusal Kanal’da ve Hayat TV de konu ile ilgili programlara katılıp bilgi vermeye çalıştık. İstanbul’da STK ve çevre örgütleri ile dayanışma içine girdik.
Gözümüz kulağımız kalbimiz Bartın’da atarken Bartın’a her türlü girişimlerinde destek olduk
3) Neden bunca yıldır Bartin'a israrla termik santral yapmak istiyorlar?
Bu soru özünde aslında kapitalist sistem ve ekoloji özelinde değerlendirilmeli. Bu bağlamda bu soruya sayfalar dolusu yanıt verilebilir. Fakat özet olarak şunu söyleyebilirim, enerjide dışa bağımlıyız, kendi enerjimizi üreteceğiz söyleminin ardına sığınarak ülkenin hemen tamamının peşkeş çekilmesi söz konusu. Artvin’den Bolu’ya 3000 civarında onaylanmış, onay bekleyen yahut yapımı tamamlanmış HES projesi, 60 civarında Termik santral projesi ve yüzlerce maden ve taş ocağı projesi var.  Gelişmiş bütün ülkelerin fosil yakıtlı ve hatta nükleer santrallerden vazgeçip (kendi ülkelerindeki) 3. Dünya ülkelerine bunları enerji bağımsızlığınızı kazanın masalıyla satılması akabinde gelişen enerji politikalarımızın sonucudur tüm bunlar. Örneğin 2005 yılında Dünya Su Forumunda suyun ticari bir meta olarak tanımlanması akabinde Karadeniz’de HES projelerinin hortlaması gibi ABD’nin Almanya’nın vb ülkelerin fosil yakıttan vazgeçip santralleri sökmesi sonucu Termik Santral projesi patlaması yaşandı. Bunda devletin enerji politikaları içinde projeler için verdiği teşvikler, alım garantileri, çed yönetmeliklerindeki değişiklikler ve bu yol üzerindeki doğayı ve insanı korumayı amaçlayan engellerin kaldırılması bu projeleri hortlatmış ve Bartın’da kömür rezervi zenginliği bakımından kaçınılmaz olarak bu rant projelerinden nasibini almıştır. 
4)Guzelcehisar'daki çevre katliami hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konuda Bartınlılar birsey yapıyor mu?
Güzelcehisar’daki çevre katliamının akılla, mantıkla, vicdanla, kültürle, turizmle, yatırımla, tanıtımla vs açıklanması mümkün değil. Bu proje açık açık bölgeyi turizme kazandırıyoruz söyleminin arkasına sığınıp tamamen rant elde etmektir.
Ülkemizdeki kalıntılardan çanak çömlek, vatan toprağını arsa olarak gören bir zihniyet tarafından yönetiliyoruz. Zira bu tarz projelerin olması bizleri şaşırtmıyor. Ama ne yazık ki olan ülkemize ve değerlerine oluyor. 
5)Eklemek istediğiniz baska birsey var mı ?
Eklemek istediğim şey şudur. Yeter artık. Yetti…Bu güzel ülkeye kıymayın efendiler…

Haber okunma sayısı: 69947Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BARTIN - HAVA DURUMU

BARTIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ