* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

Yalçınkaya SOMA Katliamı Açıklaması

yalcinkaya-soma-katliami-aciklamasi

Manisa’nın Soma ilçesinde, 13 Mayıs 2014’te yaşanan ve resmi açıklamalara göre 301 maden emekçimizi kaybettiğimiz facianın üzerinden tam 1 yıl geçmiştir. İşverenin kar hırsı, iktidarın yandaşları kayırma adına iş güvenliğini görmezden gelmesi nedeniyle, geçen yıl bugün eşiyle evlatlarıyla vedalaşarak ekmek uğruna evinden çıkan 301 insan geri dönememiş, son 1 yılı 432 çocuk babasız, 255 kadın eşsiz, yüzlerce anne-baba evlatsız geçirmiştir. Geçen yıl bugün, 301 maden emekçimizin göz göre göre katledildiği kara bir gün olarak tarihe geçmiştir.
13 Mayıs 2015 Çarşamba 14:28

Soma’da 301 madencimizi kaybettiğimiz o kara günün üzerinden çok geçmeden Ermenek’te, daha sonra Amasra’da yine maden işçilerimiz ihmalkârlığın ve denetimsizliğin kurbanı olmuştur. Son 1 yıl içerisinde sadece madenlerde değil, Türkiye’nin dört bir yanında yaşanan iş kazalarında binlerce emekçi yaşamını yitirmiştir. Her yıl binlerce işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği ülkemizde, Soma’da yaşanan katliam, siyasi iktidarın rant ve yandaşlarını kayırma uğruna insan hayatını hiçe saydığının kanıtı olarak ortada durmaktadır. Siyasi iktidar, halen iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda etkin adımlar atmamakta, yapılan yasal düzenlemeler kâğıt üzerinde kalmakta, rödovans, taşeron sistemi gibi ölümlü kazalara kapı aralayan uygulamalar sürmektedir. AKP iktidarı, kazanın ardından ekmek kavgası için çalışmak ile ölüm arasındaki ince çizginin emekçilerin kaderi olduğu anlatmakla yetinmiş, utanmadan “iş kazalarının bir fıtrat “ olduğu dile getirilmiştir.
Aradan geçen bir yıl boyunca, Soma’da maden emekçilerine ve kaybettiğimiz maden emekçilerimizin ailelerine verilen sözler tutulmamış, kazadan kurtulan madenciler işsizlikle ve açlıkla başbaşa bırakılmıştır. Soma’da adalet sağlanamamış, kanayan yara kapanmamıştır. Bu yaranın kapanması için her şeyden önce sorumluların yargı önünde hesap vermesi, yeni kazaların yaşanmaması için gerekli yasal altyapının hazırlanması ve etkin bir denetim ağının oluşturulması, taşeronluk uygulamasının sona ermesi ve rödovans sisteminin kaldırılması gerekmektedir.
Soma katliamının birinci yılında, yaşamını yitiren maden emekçisi kardeşlerimizi bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyor, yakınlarının acılarını paylaşıyor, ülkemizde böyle bir acının bir kez daha yaşanmamasını diliyorum.

Haber okunma sayısı: 1128

Haberin etiketleri:

soma, katliam, akp, katil, bartın, hema, haber


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BARTIN - HAVA DURUMU

BARTIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ