* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

Bu ne Yüzsüzlük !

bu-ne-yuzsuzluk-

HEMA Şirketinin devlete ödemesi gereken KDV ve rödevans bedellerini ödememek için “Kömürü Hala Çıkaramadığı” gerekçesi ile TTK Genel müdürlüğüne dava açma cesareti YÜZSÜZLÜĞÜ
20 Nisan 2013 Cumartesi 09:40

Saygıdeğer Bartın Halkına,

Hema    A.Ş. ‘nin TKİ ile 15 Nisan 2005 yılında yapmış olduğu Amasra B bölgesinden kömür çıkarma ve devlete rödevans ve KDV  ödeme  sözleşmesinin üzerinden tam 8 yıl geçti.Bu süre zarfında Hema A.Ş. bir kaşık bile kömür çıkaramadı.Devlete vermesi gereken milyonlarca liralık rödevans ve KDV bedellerini ödemedi. Bu arada  TKİ işletmesinden  sözleşmeye aykırı olarak   istediği 4. uzatma talebine   ret cevabı  almasına rağmen,  Hema A.Ş. devlete ait bölgeyi usulsüz ve hukuksuz  bir şekilde işgale devam etmekte. Ve aynı Hema A.Ş. bir yandan  bu işgali sürdürürken, devlete   ödemesi gereken KDV ve rödevans bedellerini ödememek için  de “kömürü hala çıkaramadığı”   gerekçesi   ile TTK Genel müdürlüğüne dava açma cesaretini bile gösterebilmektedir.

  Ancak yine  aynı Hema A.Ş. bir yandan kömürü çıkarmadığı gerekçesi ile TTK’ ya dava açıp, yaptığı işgale dayanak oluşturmaya çalışırken, bir yandan da  yine kendine ait  “Hattat Holding dergisinin Mart ayı tarihli 15. Sayısında”    kömür üretimine başladığını kendi ağzı ile açıklamaktadır.

 Bu arada başından beri hukuk   kuralları dışında hareket eden, KDV ve Rödevans bedellerini ödemeyen , şu anda  bulunduğu bölgede usulsüz bir şekilde çalışan ve o bölgeyi işgal eden Hema, termik santral sürecini de aynı hukuksuzlukla ve dayanaksız bir şekilde devam ettirmektedir .  Yıllardan beri sürdürülen ve kamu kurumlarınca göz yumulan bu hukuksuzlukları ve usulsüzlükleri bangır bangır bağırmamıza rağmen ilgili kamu kurumları üç maymunu oynamaya devam ederek tüm bu hukuk dışılığa göz yummaktadırlar. O nedenle  Devlete ait kömür havzasını usulsüz ve hukuksuz bir şekilde işgal edip,termik santral sürecini de aynı hukuksuzluklarla sürdüren Hema A.Ş. yi Bartın halkına şikayete ediyor, bütün bu hukuksuzluklara karşı yine Bartın halkı ile birlikte karşı koyacağımızı ve ne surette olursa olsun Bartın ve Amasra’yı mahvedecek termik santralı yaptırmayacağımızı saygılarımızla arz ediyoruz..

 19.04.2013 / BARTIN ÇEVRE MECLİSİ


Haber okunma sayısı: 3229Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BARTIN - HAVA DURUMU

BARTIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ