* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

TEŞEKKÜRLER YETKİN IŞIK !

Ayşe Sevtap Uzun

Ayşe Sevtap Uzun

E-Posta :

Bartın Gazetesi Aralık Ayı İlk hafta baskısı Ayşe Sevtap Uzun Köşe Yazısı
Bu günlerde yaşamınızdan mutlu ve  umutlu musunuz dostlar?

Gözlediğim kadarı ile çevremdeki herkes , ben de dahil mutsuz,yılgın ,yaşamdan bezmiş gibi dolanıp duruyoruz ortalıkta. ..Beni en çok mutsuz ve umutsuz yapan, içimi acıtan  da bırakın bizler gibi 60’lıkları, 20’li,30’lu yaşlardaki çocuklarımızın bile bizlerden daha mutsuz, umutsuz dolanması!..

Ama umutsuz olmayalım da, ne yapalım dostlar?

Sabahları kalkıp pencereden  bakınca  onlarca yıldır adı gibi yeşil,yemyeşil akan  kentinin   güzelim ırmağının ,Bartın ırmağının simsiyah aktığını , yüzlerce balığın da öldüğünü görmenize ,  Devletin en yetkili kurumlarının bizleri aptal yerine koyarcasına ” gerekli inceleme yapıldı, kimyasal bir madde saptanamadı, balıklar da oksijensizlikte ölmüş”  açıklamasını duymanıza rağmen  bu açıklamayı yutmuş görünmek!.

Her sabah gazeteleri açınca Devlet tarafından korunması gereken onlarca masum çocuğun taciz ve tecavüze uğradığını okuyup, faillerinin mahkemelerce  “rızası vardı” açıklamaları ile salınıvermesini duyup, hiç tepkisiz susup oturmak!

Okumaları için ebeveynleri tarafından tarikat yurtlarına mecburen verilen küçücük yoksul köy çocuklarının yine yetkili kurumların ihmali nedeni ile yanarak canvermesi sonrası, sorumlularının 4-5 ayda salınıp, hesap sorulmaması ! Ve orada çocuğunun birini kaybeden ailelerin şikayetçi bile olmaması, daha doğrusu olamaması!!

Devletin   gözü önünde yıllardır kaçak,usulsüz çalışan maden ocaklarında evine bir lokma ekmek götürmek için üçkuruşa çalışmak zorunda kalan gariban işçinin ihmaller nedeni ile ölmesi ve bu ölümlerin cezasız kalması,bunun üzerine etkili ve yetkililerin  “bu işin fıtratı böyle” sözleri ve ölenlerin oğullarının aynı madende işe girmek için sıraya girmesi !

Mahallendeki ticari işletmelerin tüm mahalle halkını boğarcasına yaktığı kalorifer dumanına karşı, çevredeki vatandaşların onlarca imzalı şikayet dilekçelerine inanmayan en yetkili kamu kurumunun  “yapılan incelemede usulsüz birşey tespit edilememiştir “cevabı, senin yaşamının hiçe sayılması! Ve senin de artık çabalamanın yararı olmadığı inancı ile zehiri solumaya devam ederek susman!

Yıllarını verip, üniversiteyi bitiren çocuklarımızın işçi bulma kurumları önündeki kuyruğu ve iş bulamadıkları için çaresizlikten intiharları!..

Onlarca yıldır tüm Bartın halkının istemeyip, mücadele ettiği termik santral belasına karşı santralcı şirketin tüm hukuksuz  uygulamalarına göz yumulup,şirketin yolu açılırken,  halkın yaşam mücadelesine karşı Devletin gösterdiği duyarsızlık! Daha acısı da Bartın halkının artık “ benim çocuğum da belki işe girer,santralcı şirket benden alışveriş eder...” beklentisi ile çıkar karşılığı yaşamlarımızın satılması!.....

Ve daha neler, neler!..İçiniz karardı değil  mi?.. İşte size umutsuz ve mutsuz olmak için bir çok neden!...

Ama ne olursa olsun,  yaşayan ve yaşarken insan kalabilen  herkes için  umut bitmiyor her nedense!

Küçük bir çocuğun tertemiz gülümsemesi,bakir kalabilmiş bir doğaparçası , sokakta yürürken yerden çöpü alıp çöp tenekesine atan vatandaş,çalmayan çırpmayan ,  sevdalısına  sevgi sözcükleri ile seslenen, dövüp öldürmeyen adam!..İşte onlarla sürüyor  yaşam ve umut...

Benim de bu karamsar , bu umutsuz ve yılgın günlerimden birinde   Bartın Üniversitesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yetkin Işık kardeşimizin gerçekten büyük emek ve çabaya dayanan ve bence Bartın üzerine yayınlanan ilk bilimsel yayın olan “KENT,SINIF,KİMLİK-Bartın Örneği” isimli kitabı önüme düşüverince canlandı umutlarım..

Bartın üzerine ilk anı kitabını yazan (UMUT OLSUN –Favori Yayınları) kadın olarak, bu kitap beni o kadar  umutlandırdı ki,anlatmak olanaksız sanırım..Hele hele bu güne kadar Bartın adına çıkmış hemen hemen bütün yayınların ve benim kitabımın da kaynak gösterilmesi bu mutluluğu bir kez daha artırdı..Çünkü herkese nasip olmayacak bir şeyi, “yaşarken yazdığın bir anı kitabının, yine yaşarken kaynak olarak kullanılması” keyfini  ve mutluluğunu yaşattı bu kitap bana..

Ayrıca üniversitelerin ve akademisyenliğin iyice ayağa düşürüldüğü günümüzde ,yıllardır üniversite olan bir kentte şimdiye kadar olması gerekeni, yani bulunduğu kent hakkında literatüre katkıda bulunan,yeni kaynak oluşturan  bir  araştırmayı  yaptığı  ve Bartın Üniversitesi’ndeki diğer akademisyenlere de örnek olacağı  için çok sevindirdi bu kitap beni..

Evet sevgili dostlar!  Aylardır süren umutsuz ve yılgın halimi gideriveren, içindekilerle bana yeni bilgiler öğreten  bu  kitabı ile  yıllardır düsturumuz olan “yılgınlık yok, mücadeleye devam”  sözlerini tekrar bana anımsatan  Yetkin kardeşime emekleri için kendim ve Bartın adına çok teşekkür ediyorum..

Ve diyorum ki;

Issızlığın,karanlığın  ortasında o kadar yalnızız ki!..Bugünlerde  “herkes, herşey  beni yalnız bıraktı ve bir başıma kaldım “diye düşünen sadece siz değilsiniz dostlar!..O nedenle yukarı değil, hemen yanınıza bakın.!Yalnız olmadığınızı göreceksiniz..Bu aralar göremiyoruz çünkü ,yalnızlık ve umutsuzluk hepimizi kör  etti.. ..Oysa kurtuluş artık göklerden gelmeyecek..Kurtarıcılara inanmadan, kurtarıcı beklemeden, “bir kurtarıcımız bile yok” demeden yaşamak zorundayız...Ama ellerimiz  bizleri yanıltmayacak..Yitirdiğimiz dünyamızı, umutlarımızı ellerimizle kazanacağız,,Ellerimize ve dünyaya inanalım  dostlar!.  Çünkü yaşıyor olmak bile tek başına bir çıkış noktası, bir umut!

Yetkin ve Yetkin gibi üretken kardeşlerimizin  hepimize UMUT OLMASINI , Bartın Üniversitesi’nden  de yeni Yetgin’ler çıkması dileğiyle diyorum......

                                                                                  Ayşe Sevtap Uzun

                                                                            Bartın Çevre Meclisi Üyesi

İzlenme: 218 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BARTIN - HAVA DURUMU

BARTIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
10 hit, 9 ziyaretçi, 9 ziyaret
Bu ay:
121 hit, 89 ziyaretçi, 99 ziyaret
Toplam:
83789 hit, 32789 ziyaretçi, 44913 ziyaret