* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

BELLEĞİMİZİ YOK EDECEKLERE!..

Ayşe Sevtap Uzun

Ayşe Sevtap Uzun

E-Posta :

Bartın gazetesinin geçtiğimiz sayısında Endüstri Meslek Lisesi’nin  yıkılıp,yerine her ne kadar Diyanet İşleri Başkanı’nın  “her yere cami yapılmayacak, ihtiyaç olan yere cami yapılacağını “ açıklamasına rağmen yeni bir cami yapılacağı haberi vardı.
---------------------------------------------------------------
Bartın’da şu anda var olan ve Bartın Gazetesi’nce listesi verilen 32 camiye rağmen ve bunların her gün hıncahınç dolmadığı bilinirken,üstüne üstlük dinimizde ibadetin her yerde yapılabileceği  söylenirken,şu anda orada bulunan binanın tarihi bir değeri ve milli servet olduğu gerçeği varken, nedendir bu cami sevdası anlamış değilim? Ve bunun en acı yanı da bu uygulamaları milliyetçi, muhafazakar, tarihine ,geçmişine sahip çıktığını söyliyen bir iktidarın yapması.
Neyse bu sorgulamayı ve cevabını siz sevgili okurlara bırakayım dostlar!
----------------------------------------------------------------
Benim derdim yıkılması planlanan ve geçmişte hastahane olup,sonra Endüstri Meslek Lisesi yapılan binaların geçmişi ile..Son aylarda Bartın’ın hafızası Bartın Gazetesinin arşivini  kendimce saptadığım bir konu üzerinde yazmayı düşündüğüm kitap için tarıyorum.
Eski yıllara ait sayıları tararken, yıkılması planlanan Endüstri Meslek Lisesi’nin ,daha doğrusu eski hastahane’nin bir çok haberine rastladım.Bu haberleri tararken  oranın Bartın’ın ilk hastahanesi olduğu,Bartın halkına çook hizmet verdiği,önünden geçen ve daha sonra ismi “Ecevit Bulvarı” olarak değiştirilen bulvarın isminin, “Eski Hastahane Caddesi” olduğunu  görüyorum.
Her ne kadar Bartınlı olmasam da eş durumundan dolayı uzun yıllardır Bartın’da yaşadım,bu güzel kentte çalıştım,bir çok mücadeleye katıldım ve kendileri ile onur duyduğum iki evlat yetiştirip, ülke üretimine kattım. Eh hal böyle olunca Bartın’a ve Bartın’ın değerlerine sahip çıkmayı da bir yurttaşlık görevi bildim.Ama Endüstri Meslek Lisesi’nin benim Bartın’daki yaşamımda özel yapan ayrı bir yeri daha vardır sevgili dostlar!.Belki de o yüzdendir  içimde orası için hissettiğim sızının ağırlığı..
   Yıllar önce 80’li yılların sonunda 5-6 yıl o okulda ,o güzel binada, Bartın’da İngilizce Öğretmeni  kıtlığı olduğu için öğretmenlik yaptım.
Hatta bu yılların 9 ayında küçük çocuğuma hamileydim ve hamileliğimin son 1 haftasına kadar
“ıkış ,tıkış”  Eski Hastahane Caddesini ve o güzelim okulun koridorlarını, merdivenlerini arşınladım.Yüzlerce öğrenci yetiştirdim ve çok değerli öğretmen dostlar edindim. Benim bu duygularım bir yana gelelim konunun özüne..
   Bir toplumun toplum olmasını sağlayan unsurların başında toprak,dil ve din birliği gelir.Bunların hepsini kapsayan şey ,toplumsal bellektir!..
   Toplumların ortak belleği yok edildiğinde istediğimiz kadar aynı dili konuşalım,aynı dine inanalım,aynı topraklarda yaşayalım kendi toprağımızda yabancı,öteki  oluruz dostlar..
   Son yıllarda ne yazık ki ülkemizde hepimizin hafıza kartını sıfırlamak isteyen,bizleri duygusuz birer  robot haline getirmek isteyen bir güç iş makinalarıyla,hukuki olmayan kararlarıyla, “ben yaptım oldu” mantığıyla her yerde ,her alanda saldırıyor.Yeni rant alanları yaratmak için ,bizim biz olmamızı sağlayan simge yapıları yıkıyor,satıyor,olmadı dönüştürüyor.Doğamızı,havamızı,suyumuzu katlediyor.
   Oysa onlar hepimizin bir anısı, hepimizin geçmişi,hepimizin yaşamıdır!..

---------------------------------------------------------------        İşte yok edilmeye çalışılan Endüstri Meslek Lisesi’de sadece bir okul değil, Bartın’ın tarihidir.Bartın’ın tarihi ve kültürel dönüşümünün  simgelerinden biridir.O aynı zamanda 100 yıldan fazla geçmişi olan,1800’lü yıllarda zamanın Kastamonu Valisi Nurettin Paşa’nın  frengi hastahanesi olarak yaptırdığı  ve Bartın halkının onlarca yıllık  ayak izlerini taşıyan,duygusal hafızanın ve Bartın tarihinin iç içe geçtiği bir tarihi eserdir, bir müzedir.Taşıdığı anlam,kapladığı alandan kat be kat fazladır.
  O nedenle yıkılacak olan sadece bir okul binası değil dostlar!
  Anılarımız,arkadaşlıklarımız,heyecanlarımız,kısacası geçmişimiz!..Eğer o okul yıkılırsa tüm bunlar,yani geçmişimiz o enkazın altında kalacak!.. Analarımızın,babalarımızın ve orada yetişen binlerce öğrencinin ayak izlerinin,anılarının,hüzünlerinin,sevinçlerinin ,heyecanlarının olduğu bu okulu yıktıracak mıyız dostlar?
   Ben hala bu yıkıma karar vericilerin ferasetine inanarak buradan bir çağrı yapmak isterim;Gelin bu güzel binayı yerel bir müze yapalım..Hem geçmişimizi koruyalım,hem de gelecek kuşaklara büyük bir eser armağan edelim..
   Unutmayalım ki bir toplum tarihine, kültürüne,toplumsal belleğine sahip çıkamıyorsa,ister aynı dili konuşsun,ister aynı dine inansın,ister aynı topraklarda yaşasın,toplum olmaktan çıkıp kabile olur,kabile!...
Ayşe Sevtap Uzun/Bartın Gazetesi/ Sayı 3932 

 
 
 
 

İzlenme: 173 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR