* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

OKULUMUZUN YIKIMINA KARŞI SON NAKARATIMDIR!

Ayşe Sevtap Uzun

Ayşe Sevtap Uzun

E-Posta :

  Sonunda  okulumuzu yıktılar, hem de açgözlü bir iştahla  yıktılar! Kinle, hiddetle, inatla, öç alırcasına alelacele yıktılar! Hayırlı olsun diyemiyorum !.Çünkü bizlere ; bu ülkenin kaynaklarının akla  ve bilime aykırı olarak yapılan işlere karşı çıkanlara , hayırlı olmayacağı malum!

  Yıkım kararını verenlere  hayırlı olur mu bilmem? Bildiğim şudur ki; israfa, kul hakkına , ülke kaynaklarının sadece inat ve rant hırsı uğruna yıkımına karşı çıkmaya yüreği yetmeyenlere de  pek hayırlı olmayacak...

  Eski okulumuz Endüstri Meslek Lisemiz, eski “Memleket Hastahanemiz” olan tarihi binamız ve yanındaki yepyeni binalarımız da “depreme dayanıksız” denerek , sonunda yıkıldı dostlar!..

 Şimdi bir çok okurun yüzünü buruşturup,”amaaan Ayşe Sevtap Uzun, sıktın ama, tarihi okul,tarihi hastahane lafların yetti artık” dediklerini duyar gibiyim...

  Haklısınız sevgili okurlar..Sahiden sıktım!.Ama insanın  çok değer verdiği,emek verdiği,önemsediği bir şeyi kaybedince içi yanar, ezilir ya;  işte tam da öyle duygular içinde olduğumdan bu inatçı nakaratlarım sanırım.Ama bu sefer sözüm başka mecralara akacak hiiç merak etmeyin?

  Yerel   basını ve gündemi takip edenlerin bildiği üzere, Endüstri Meslek Lisesi’nin yerine Bartın Müftülüğü’nce halkın sadaka ve yardımlarıyla yapılacak Cami-Külliye ,bizce de Cami-AVM olacak binanın yapılmasının doğru olduğunu söyleyen bir takım STÖ’leri destek mesajları yayınlamış, müftü beyin yanında olduklarını açıklamışlardı.Kendilerini ortalıkta pek göremesek de, basındaki açıklamalarından gördük,tanıdık. Her ne kadar karşı görüşleri savunsak da,kendilerini bu medeni cesaretleri için kutluyorum. En azından basın karşısına çıkıp taraflarını belli ettiler.

   SÖZÜM SUSARAK BU SUÇA ORTAK OLANLARA!

   Sözüm onlara değil, kapalı kapılar ardında bizim tarafta ,bizim görüşte olduklarını söyleyen dostlara!

  Bartın'da doğmuş, büyümüş veya benim gibi dışarıdan gelmiş,ama bu ülkenin,halkın,Cumhuriyetin   nimetlerinden yararlanarak okumuş, meslek sahibi olmuş,Bartın’da ekmeğini çıkarmış ve çıkarmakta olan dostlara! Neredeler merak ettiğim için bu yazıyı yazmak zorunda hissettim kendimi..

  Bizleri, bu konuda net olarak, çekinmeden tavrını koyanları gördükleri yerde “gönlümüz sizinle “diyen dostlar!

  Bizler ve bu ülke artık gönül değil, cisim olarak sizleri yanımızda görmek istiyoruz..Karnımız tok artık bu “gönlümüz sizinle” laflarına..Bu lafları eden dostlar, mesleki etik sahibi olduğuna inandıklarım, vatansever oldukları konusunda şüphe duymadıklarım, “kul hakkının, israfın” dinimize göre en büyük günah olduğunu bildiğinden emin olduklarım, neredesiniz?

  Sadece bu mücadelede değil, Bartının bir çok yaşamsal olayında  “amaan, bana dokunmayan yılan bin yaşasın,birileri nasılsa benim yerime mücadele edip  bu işi kotarır, aman ortada görünmeyeyim,belediyeden, özel idareden, kamu kurumlarından ihale kapamam, piyasada iş yapamam” diyen dostlar!.Yıllar, yıllar önce babalarınız,analarınız, dedeleriniz irticaya karşı Bartın’da mitingler yapıp, “Bartın laik bir memlekettir, Bartın tüm renkleriyle barış içinde yaşayan bir memlekettir, Bartın ilerici,aydınlık yüzüyle bu ülkenin yüz akıdır” diye bağırıp laik,demokratik Türkiye Cumhuriyetini korumak için  ellerinden geleni yapmışlar iken, o güzelim insanların çocukları,torunları neredesiniz?

  Bizler bu yıkıma karşı çıkıp bağırırken yanımıza gelip,  “aman abla benim de içim yanıyor ama, artık boşa uğraşıyorsunuz, bu iş bitmiş” diyen öğretmen kardeşim neredesin?

  Bartın'ın çocuğu olarak dedesinin, babasının Bartın adına verdiği mücadelelerin fotolarını sosyal medyada paylaşarak ,övünen arkadaşlarım  neredesiniz?

  Bartın’da yıllarca belediye başkanlığı, milletvekilliği yapmış ve yapmakta olup, Bartının geleceğinden en büyük sorumluluğu taşıyan  arkadaşlar  neredesiniz?

  Yine Bartın'da adaletin  temsilcisi olan meslek odası üyesi dostlar , adalet yok edilirken neredesiniz?

   Yıllardır mesleki etik gereği olarak,teknik ve bilimsel  olan doğruları  her alanda söylememiz gerektiğini çok iyi bilen,  tarihi  okulumuz “depreme dayanıksız “diye yıkılırken, ortaya çıkıp  “ bu bir YALAN,bu bir bahane” demesi gereken mühendis dostlar neredesiniz?

  Sokakta, kapalı kapılar ardında bu yıkıma karşı çıkıp, üzüldüğünü, kahrolduğunu çok iyi bildiğim dostlar, neredesiniz?......

   Tamam,ne diyeyim? Sizler böyle yaşamaya devam edin!.. Laik Türkiye Cumhuriyeti  parsel parsel yok edilirken   kafalarınızı kuma gömmenin bir anlamı olmadığını,bu  bütünün ayrılmaz bir parçası olduğunuzu sizler de bir gün anlayacaksınız!

  Ve anlayacaksınız ki,en acımasız kötülükler her zaman kötü insanlar tarafından işlenmez ve çoğu  zaman başımıza gelen kötülüklerin sebebi , “iyi insanların” görmezden geldiği, sessiz kalıp,sustuğu  şeyler yüzündendir!

   ONLAR  ÇOCUKLARININ, TORUNLARININ GÖZÜNE RAHATLIKLA BAKIP,SAYGIYLA ANILACAKLAR!

  Ama sizler olsanız da ,olmasanız da;  o bir avuç  dediğiniz, korku imparatorluğunun hakim olduğu günümüzde mesleğini ,ekmeğini riske atarak orada olan kamu görevlisi  kardeşlerim, adaletin temsilcisi olduğunun bilincinde olan  avukat arkadaşım, okulunun yıkılmasına gönlü elvermeyen  okul mezunu kardeşlerim, “ ununu eleyip, eleğini duvara asmış” denen, ama hala bu ülkeyi ,torunlarını düşünerek hasta yatağından kalkıp, aramıza katılan emekliler, emekli öğretmenlerim, verilen mücadeleyi  kamuoyuna duyurmak için çabalayan gazeteci arkadaşlarım ,Bartın için kaygılanan, Bartın'la ve ülke değerleriyle duygusal bağ kurup  onlar için yüreği yanan yurtsever Bartınlılar;  kısacası insani, dini, mesleki  olarak bu ülkenin kaynaklarının bilime , akla, dine  rağmen israf edilmesinin , yok edilmesinin karşısında olan yürekli insanlar; sizler  oradaydınız!..

  Ve eminim ki ,her ne pahasına olursa olsun oralarda olmaya, bu ülke değerlerine sahip çıkmaya devam edeceksiniz!...Çünkü yan yana geldiğimizde,omuz omuza durduğumuzda,kararları hep birlikte alıp, birbirimizi anlayarak ,sevgimizi çoğaltarak  kazanamayacağımız hiç bir mücadele yok dostlar..

   Çünkü, bizim olanları  bizden çalmaya kalkanları  , ancak ve ancak yan yana ve dimdik  durabilirsek,  durdurabiliriz ve  durdurmak zorundayız!..Çünkü bu ülke, bu memleket bizim!...

İzlenme: 9343 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR