* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

OY VERDİĞİM ve VERMEDİĞİM TÜM ADAYLARDAN TALEBİMDİR!

Ayşe Sevtap Uzun

Ayşe Sevtap Uzun

E-Posta :

  Herşey pamuk ipliğine bağlıymış gibi hissedilen zamanlar; ekonomi, siyaset,eğitim,ilişkiler...Kısacası zor zamanlar dostlar..Ve böyle zamanlarda belki de umutsuzluktan dolayı dünyaya katılmak zor..Kendi köşesine çekilmeyi tercih eden epey fazla..Kendi köşesine çekilenlerden biri de benim bu aralar!..Biraz umutsuzluk, biraz yaşlılık ve enerjinin ufak ufak tükendiğini hissetmek sanırım bunun nedeni..
  Çok aktif olarak yaşama katılmamayı tercih etmeye başlayınca kendi dünyana, kendi içine dönüyorsun..Ama boş, bomboş , edilgen bir şekilde oturmaya alışmamışsan eğer, en azından daha çok okumaya ve bunun sonucu da yazmaya başlıyorsun sanırım..İşte bu duygularla ben de yıllardır okumaya vakit bulamadığım birikmiş kitaplarımı okumaya, bir yandan da yazma isteğiyle kavrulmaya başladım...Daha önceki yıllarda yerel Bartın Gazetemizin zengin arşivinin katkılarıyla ve  elimdeki birçok belgeye de dayanarak yazdığım 2 kitabım var..Yazının unutmamak, unutturmamak ve iz bırakmak  adına çok önemli katkıları olduğuna inananlardanım çünkü...
  Cumhuriyetle yaşıt Bartın Gazetemiz yazmak için temel oluşturan harika  bir kaynak..İşte bu nedenle yine onun zengin kaynağından yararlanarak bir şeyler yazayım diye başladım işe...İşe başlarken aklımda bazı konular vardı. O konulara ait olayların yeraldığı  gazeteleri tarayarak ilgili haberleri, yazıları, yaşanmışlıkları seçip “onların üzerine bir kurgu geliştireyim” demiştim.Ancak çok eski tarihli Bartın Gazetelerini taradıkça bir değil, birçok konu üzerine yoğunlaşmaya başladım ..
  O kadar büyük bir hazineydi ki elimdeki gazeteler, konular arasında kaybolduğumu hissettim.Bu coşku o kadar keyifli bir coşkuydu ki,”çevremdeki yakın dostlarım bile benim bu heyecanımdan, coşkumdan etkilenip mutlu olmaya başladılar “desem yalan olmaz..
  Neyse sadede geleyim!..Bu gazeteleri tararken 1980’li yıllarda Bartın Belediye Meclisi’ndeki görüşmelerin tutanaklarının da yayınlandığını, dönemin iktidar ve muhalefette olan partilerine  mensup üyelerin isimleri ile tüm söylediklerinin, kararlara verdikleri oyların, vs. yazıldığını gördüm.Bunu görünce yıllardır tüm partilerin ağzında her seçim döneminde pelesenk olan “katılımcı belediye, halkın doğrudan katılımı vs.” gibi seçim vaatleri aklıma geldi..Hazır şu anda da bir seçim dönemindeyken ve aynı vaatler havada uçuşurken  bir yurttaş olarak “nasıl bir Bartın’da yaşamak istediğimi ben de dile getirivereyim” dedim..Bu arada şunu da eklemekte yarar görüyorum ki;aday arkadaşlar bu yazıya büyük olasılık gülüp geçecekler. Ancak  ben nasıl bu gün 30-40 yıl önceki arşivlerde gördüğüm  bu konuyu önemseyip, üzerine yazı yazıyorsam, belki de seçilecek olan arkadaşların torunları yıllar sonra aynı işi yapıp,”neden benim dedem, ninem  bu talepleri duymazlıktan gelmiş,neden uygulamamış belki de  şimdi  benim yaşamım daha iyi olacaktı “diyerek  onları eleştirecek ,bana da hak vereceklerdir.
  Evet Sevgili Belediye Başkanı, Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi  adayı  arkadaşlarım!
  Ben  Bartın’da yaşayan bir yurttaş olarak  sözde ve şovda kalmayan,gerçekten  uygulanan, katılımcı bir yönetim ve  belediye istiyorum..Başkanlığa ve meclislere seçilecek arkadaşların (iktidar, muhalefet hangi partiden olursa olsun) meclislerde  görüşülecek tüm konular hakkında meclis toplantılarından önce yurttaşlara bilgi vermesini,bulundukları  meclislerde bu konularda hangi karara oy verdiklerini veya vereceklerini öğrenmek istiyorum..
  Yıllardır Bartın’da kurulmamış (bir dönem kurulmuş olup, sonra seçimi yenilenmeyip  kadük edilen)  olan, aslında tüm belediyelerde bir zorunluluk  ve katılımcı belediyeciliğin temel taşı olan, içinde seçimsiz tüm meslek odası ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunması gereken,gerçekten bağımsız  KENT KONSEYLERİNİN  hayata geçirilmesini istiyorum..
  Belediye Meclis  ve İl Genel Meclisi toplantılarının ve gündemlerinin  önceden ilan edilip yurttaşlara duyurulmasını, gerekirse isteyen her yurttaşın bu toplantılara katılabileceği olanakların yaratılmasını, günümüz teknoloji dünyasında hiçte zor olmayan canlı yayınlarla yurttaşlara izlettirilmesini ve böylece oy verdiğim, vermediğim tüm meclis üyelerinin  benim yaşamımı ilgilendiren konularda nasıl tavır aldıklarını, neler söylediklerini görmek ,bilmek istiyorum..
  Bir mühendis olarak  yaşamım hakkında alınan kararların bilimsel verilere dayalı ,insan yaşamını önceleyen kararlar olmasına inanan ve bilenlerdenim.O nedenle alınacak kararların kentteki ilgili tüm teknik meslek örgütlerine, sivil toplum örgütlerine danışılarak, onların gösterdiği çözümler doğrultusunda alınmasını istiyorum..
  Bunlar gerçekten hakkı verilerek yapılırsa eğer ,işte o zaman katılımcı ve  halkın tüm karar mekanizmalarında yer aldığı  belediyeciliğin önünün açılacağını ve önümüzdeki seçimlerde seçilecek olan  aday arkadaşlarımın da sorumlulukları anlamında yükünün hafifleyeceğini düşünüyorum.
  İşte tüm bunlar sağlanabilirse eğer, ben içtiğim suyun temizliği konusunda şüphe duymam dostlar!
  İşte bunlar yapılabilirse eğer,ben  deprem bölgesi olan kentimde heran deprem olacak korkusu ile yaşamadan,üniversitenin, terminalin,Valiliğin, Belediyenin,birçok kamu binasının  ve tabii bunlarla bağlantılı olarak bir çok yerleşim yerinin,halkla dalga geçer gibi tespit edilen deprem toplanma alanlarının, gerçekten   bilimsel veriler ışığında seçilip, yapıldığına inanır, güvenle yaşarım dostlar!
  İşte bunlar yapılabilirse eğer, hergün keyifle  izleyebileceğimiz  Bartın ırmağının herhangi bir sabah kalkınca simsiyah aktığını görüp, yüzlerce balığın öldüğünü izleyerek kahrolup, hüzünlenmem dostlar!    
  İşte bunlar yapılabilirse eğer bizlerin insanca yaşaması için kullanılması gereken yeşil alanların, hazine arazilerinin,vs. imar değişiklikleri ile birilerinin rantı için harcanmayıp,benim, çocuklarımın, torunlarımın  yaşamı için kullanılacağından emin olurum  dostlar!
  İşte bunlar yapılabilirse eğer işsizliğin korkunç boyutlara ulaştığı kentimizde ve ülkemizde boş gezen gençlerimize, kadınlarımıza  ortak akılla yeni iş olanakları yaratıldığını görerek umutlanır, ben de bir ucundan tutmaya çalışırım dostlar!......
  Evet dostlar! Kısaca özetlersek Bartın’da da ,ülkemizde de yeni bir anlayışa ihtiyaç var
  Nedir bu anlayış diye sorarsanız? Yerel ve merkezi yönetimlerin    yaşamımız üzerine  geliştirilecekleri ve uygulayacakları tüm  politikaları, o konunun sahibi olan halka,ilgili tüm meslek odalarına,sivil toplum örgütlerine ,yani bizlere    teslim etmesi,bizlere danışması...
  İşte o zaman  bu kentte yaşayanların ve heran bu kentin sorunlarıyla yüz yüze kalanların, bu sorunların cefasını çekenlerin,  yani bizlerin ; kentin bugünü ve geleceği hakkında söz ve karar hakkına sahip olması ve atılan  her adımda kamu yararı ilkesine uygunluk ve  şeffaflık sağlanacaktır.  İşte o zaman kentimizde ve ülkemizde daha mutlu, daha huzurlu ve refah içinde yaşanacaktır,bundan emin olun!  “Hayal mi “diyorsunuz? Bence değil!..Yeter ki içimizdeki kahramana yüz  çevirmeyelim,kendimize inanıp,güvenelim, yaşamımıza müdahil olup geleceğimize sahip çıkalım.... Çünkü UMUT  insanda, yani bizlerde..
Not: Bu Yazı Bartın Gazetesi son sayısında yayınlanmıştır ..

İzlenme: 568 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR