* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

Tohum ve Fide Tekellerinin Bastırması ile Tepemize binmelerine AZ KALDI !

Ayşe Sevtap Uzun

Ayşe Sevtap Uzun

E-Posta :

Arkadaşlar 2006 yılında çıkarılan tohum kanunu ile tüm tohumların “ tohumcular birliği” adı altında kurulan birliğin (şirketlerin sözcüsü)  denetiminden geçerek satılması zorunluluğu getirilmiş ,yani tohumun kontrolü zaten şirketlere verilmişti.Bu kanunla tohum ıslahı yapan şirketlerin hakları düzenlenerek devlet eliyle ıslahçı şirketlere pazar yaratılmasının güvencesi sağlanmıştı.Ancak tohumların ticarete konu edilmeden bedelsiz olmak koşuluyla takas edilmeleri serbestti.Biraz da iş gevşek tutularak küçük üreticinin tohum ,fide satışı yapmasına göz yumuluyordu.
--------------------------------------
Ancak 2018 yılında bu kanuna yeni bir yönetmelik eklendi.Buna göre tohumlara kayıt ve sertifika şartı getirildi. Bunu yapabilmek için tohumun değişmeksizin aynı kalması şartının yanı sıra birçok bürokratik ve mali işlem var.Tohumun değişmeksizin aynı kalmasını açıklarsak; Doğada tohumlar aynı kalmazlar. Tozlaşma,arılar,vs. ile yıldan yıla bile değişiklik kaydederler.Doğal olan bu değişimle üreyen tohumlar kısır değildir ve değişkendir.Çevresine adapte olabilir.Ve bizim doğal beslenmemiz bunlara bağlıdır.İşte bu yönetmelikteki “tohumun değişmeksizin “lafı zaten işi bitirmekte...Yerli tohumlar takas edilip, bir yerden bir yere taşınırsa değişim olmakta, yeni yöreye adapte olarak yeni varyasyonlar ortaya çıkmakta..Ama tüm bunlar doğal yollarla olmakta ve yerli tohumların çeşidi, dayanımı,vs. artmakta.Bu değişim bizlerin lehine olmakta kısacası.Ama bu kanun ve yönetmelikle yöresel yerli tohumlarımızın patentlenmesi,sertifikalandırılması ve değişmemesi şartı var ki,bu da o tohumun yok olup gitmesi demek..Örneğin Bartın’da yüzyıllardır yetişen bir “Devrendağzı” domatesi vardır.Bu harika bir domatestir.Ve yıllardır Türkiye’nin dört bir yanına bu domatesin çekirdeği dağıldı ve oralarda üretilmeye başlandı.Ancak o yörelere uyum sağlayarak.Bu yasa ve yönetmelikle bu domatesi dışarıya çıkarılması yasak.Yönetmelik gereği kayda girip,sertifika alınacak ve üretim miktarı bile izinle olacak.Öyle istediğin kadar üretmek bile yasak...
-----------------------------------------
Kısacası dostlar bu yasa ve yönetmelikle canımıza ot tıkanıyor.Yönetmeliğin içeriği çok karışık, birçok nokta açık değil ve gariban köylünün bu yönetmelikteki şartları maddi,manevi yerine getirmesi mümkün değil.
Ve ayrıca bu yasa ve yönetmelik artık takas şenliklerinin de sonunu getirme amaçlı çıkarıldı.Ufak ufak üstümüze gelecekler.Ancak şimdilik çaktırmadan işte tam da bu Bartın örneğinde olduğu gibi yerelde hafif hafif hissettirmeye başlayacaklar.Ama birkaç yıl içinde tohum ve fide tekellerinin bastırması ile tepemize binecekler.
------------------------------------------
Yazacak daha çook şey var ama kısaca öz bu..O nedenle acilen STÖ’lerin,Meslek odalarının,sendika ve kooperatiflerin,akıllı yerel yönetimlerin  örgütlü bir şekilde harekete geçip bu yasa ve yönetmeliğe karşı birlik olması gerek.Yoksa işimiz bitik.
Sevgiyle kalın..Ziraat Mühendisi Ayşe Sevtap Uzun

İzlenme: 392 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BARTIN - HAVA DURUMU

BARTIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ