* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

KDMP Alan Klavuzları Bartın Turizmine Nasıl Katkı sağlar Hakkında Bir Yazı :

Özkan KÜÇÜKTABAK

Özkan KÜÇÜKTABAK

E-Posta : kucuktabak@gmail.com

Milli parkın Bartın bölümünün dışını çevreleyen alana bakıldığında ; doğa,deniz ve kültür turizmine açık yerler konaklama açısından yeterli görülmekle beraber.Milli parkın Bartın bölümünde konaklama imkanı yok denecek kadar azdır.

Ulus Küre Dağ Evi yaklaşık 40-50 kişiye hizmet verecek kapasitede olmakla beraber Alan Klavuzlarımızdan bazılarının kendi mülkü üzerinde 10 -15 ziyaretçinin kalabileceği ev pansiyonculuğu için çalışmaları devam etmektedir.

Maddi Durumu oldukça iyi çeşitli girişimcilerin de Ekolojik Çiftlik ve Konaklama Tesisi için KDMP Müdürlüğüne başvuruda bulunduğunu biliyoruz....Sonuç alabilmişler mi ? HAYIR ...

KDMP ALAN KLAVUZLARI NE YAPAR ?

KDMP sahip olduğu doğal ve kültürel değerlerinin ziyaretçilere doğru aktarılması ve korunan alana gelen ziyaretçilerin yönlendirilmelerinin sağlanması amacıyla hizmet verir.

Bartın ve Kastamonu sınırları içindeki toplam 37 bin hektar alanı kapsayan Küre Dağları Milli Parkı'na gelen ziyaretçilere, yöreyi bilen ALAN KILAVUZLARI rehberlik yapar.

* İşte bu Çok Önemli : Alan kılavuzları, saha içerisinde bulunan ve milli park için hizmet temin eden pansiyoncular, oteller, yerli veya yabancı tur operatörleri, lokantalar, sahaya ulaşımı temin eden minibüsler, hediyelik eşya satanlar, yöresel ürün satanlar ve milli park yöneticileri gibi turizmde rol alanların tümü ile işbirliği içinde olmaları gerekmektedir.

Demek oluyorki klavuz çalışıyorsa ya da kendisine imkan veriliyorsa bölge ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor demektir.

Kılavuzlardan beklenen , ziyaretçileri yönlendirip, bölge hakkında bilgi vermek, o alanda yaşayan yerel halka gelen turistten (konaklama,doğal ürün satışı,katırla gezi vb...) kazanç sağlamasına aracılık etmektir.
O ZAMAN .....

Şu unutulmamalıdır ki , bu işlerle uğraşan ve vakit harcamaya istekli kılavuzlara , yaptığı rehberlik hizmeti karşılığının tam ve zamanında verilmesi , kendilerini geliştirebilmeleri için (keşif,kurs vb.)  yeterli desteğin sağlanması çok önemlidir.

Başta Bartın Valiliği olmak üzere , KDMP Müdürlüğünün , Milli park içerisinde ya da çevresinde turistik alanlardaki konaklama hizmeti veren turizimcilerin alan kılavuzlarına destek olmaları hem gelen ziyaretçi sayısı artışı hem de bölgemizin tanıtımı açısından önem ihtiva etmektedir.

Olaya yatırımcılar açısından bakarsak ; KDMP Tampon Bölgesinde Konaklama imkanlarının artması için ev pansiyonculuğu ya da ekolojik çiftlik yapabilecek mevcut yatırımcılara Bartın KDMP Müdürlüğünün ve Bartın Üniversitesinin yol gösterici olması gereklidir.Bunun nedeni alanı en iyi tanıyan ve halkı bilen alanda sürekli hareket halinde olan daha çok bu kurumlardır.

Biz bir avuç aktif Alan Kılavuzu ve KDMP Alan Kılavuzları derneği olarak ; vaktimiz , ekonomimiz ve kişisel çabamız ile alanda günlük gezi turları yapmaya çalışıyoruz.

Yine kalkınma fonlarından yaralanarak Turizm İngilizcesi hizmet içi eğitim programı yapmayı da planlamaktayız.
Peki Yeterli mi ? HAYIR

ÇÖZÜM :

KDMP Alan Kılavuzluğu , bu iş meslek olarak benimsetilmediği sürece ve ekonomik imkanımızı zorlayan KEŞİF imkanları sağlanmadığı sürece birkaç kişiye yapılan amatör piknik gezileri üstüne çıkmayacaktır .

Az sayıda personel ile hizmet vermeye çalışan Milli Park Müdürlüğü ile bağlantılı bir Kılavuzluk bürosunun oluşturulması sürekli iletişimi mümkün kılacak, müdürlüğün üzerindeki iş yükünü bir nebze azaltarak daha kaliteli ve yaygın hizmet vermesini sağlayacaktır.

Bu organik bağ ile katkı sağlanabilmesi ; alanda tecrübeli , insan ilişkileri ve iletişimi kuvvetli bir ya da birkaç alan kılavuzunun acil olarak müdürlük bünyesinde istihdam edilmesi ile mümkün olacaktır.

EKOROTA Bartın Projesinin Önemi

Bartın Üniversitesinin yürüttüğü EKOROTA BARTIN projesi önemlidir. Bu projeye katkı sağlamak veya içinde yeralmak Alan Kılavuzluğu mesleğinin Bartın'da önem kazanmasını sağlayarak geniş kitlelere anlatımını kolaylaştıracaktır.

Projeye göre, ekoturistten sağlanacak maddi kaynağın hem alana hem de alanın çevresinde yaşayan halka yarar getireceği düşünülmektedir. Kırsal peyzaj karakterinin ekoturizm kapsamında değerlendirilmesi koruma ve kalkınmanın entegrasyonu için etkin bir araçtır. Karakterler arasında oluşturulacak ekoturizm ağları (kültür rotaları, yaban yaşamı rotaları, mavi rotalar ve yeşil rotalar vb.) bu entegrasyonun geliştirilmesine önemli katkılar sağlayacaktır

Proje tamamlandıktan sonra Alan Klavuzları ile rotalar üzerinde yapılacak turist , gözlemci,bilim insanlarına vb. yönelik uygulamalı keşifler ile Eko Rota ; alanda gerçekten deneyimli rehberler ile bilgilendirilip gezilebileceğini dünyaya göstermek açısından önemlidir.
BartınManşet Gazetesi 16.04.2016  (KDMP Alan Klavuzları Derneği Bşk.Yrd. Özkan Küçüktabak)

İzlenme: 747 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR