* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

Amasra'ya Ziyan Akıllara ZARAR

Özkan KÜÇÜKTABAK

Özkan KÜÇÜKTABAK

E-Posta : kucuktabak@gmail.com

 Haftasonu denize girmek ve biraz da midye toplamak amaçlı kendi arabamı  Bartın'da bırakarak dışarıdan gelmiş bir turist gibi (bunu zaten arada sırada yaparım) Amasra servisleri ile Amasra'ya gittim.
Servisden indiğim yerin arkasında devam eden çöplük yolu , diğer adıyla  Amasra Belediye başkanı Timur'un vaatleri içinde yeralan Kültür Park Sahil Yolu'nu takip ederek çöplerin ve harfiyat karışımının denize kadar ulaştığı kayaların üzerinden ilerledim. Çöp ve harfiyatın henüz ulaşamadığı kaya tepelerinde güneşlenip  denize giren birkaç  vatandaş vardı.İlerilerde Amasra'nın açık manzaralı burnunda kimsecikler yoktu.Gördüğüm çöp manzarası ve deniz manzarası çelişkisi ile beraber burnumun direğini kıracak rezalet çöp kokusu .... İnsanların neden oralara kadar ilerlemediğini bize gayet net hissettiriyor.

Birkaç Fotoğraf çektikten sonra yanlış anlaşılmasın güzel manzara deniz fotoğrafları değil çöp ve çöp hafriyatının denizle buluşması görüntüleri O da ne !  yerde tarihi eser olduğu belli Amasra içinde hangi inşaat kazısından çıkdığı belli olmayan bariz sütun başı gibi bir mermer parçası çöplükte hafriyatların içinde . Yuh artık

Artık bu kadar tarih ve doğa katliamına tanıklık ettikten sonra beynimi ferahlatabilmek için Direkli'nin karşısında Balkon denilen merdivenle inilen Özellikle Amasra'nın yerlisinin 7 den 70 e denize girdiği  dedelerin torunlarını yüzmeye cesaretlendirdiği benim de bir tava yiyebilecek kadar midye çıkarttığım  yere gittim.
Birkaç aile  burada güneşin ve denizin keyfini çıkarırken aralarında sohbet ediyor nasıl yasaklarlar diye kızgınlıklarını ifade ediyorlardı.Bende biraz kulak misafiri oldum ve yasağın ne olduğunu sorduğumda Direkli'de denize girmenin  Gezi Botları ve Yatların güzergahı olduğu gerekçesi ile yasaklandığı Sahil Güvenlik botu ile gelerek uyarıldıklarını söyleyen 70 li yaşlardaki kadın çocukluklarından beri hep buralarda yüzdüklerini şimdiye kadar böyle bir yasaklama ile hiç karşılaşmadıklarını endişeli olarak söylüyor. Bir günde 3. vakka hadi bakalım....

Sanırım OHAL kapsamında uygulamalardan kaynaklı istediği şeye yasak koyma hakkı Mülki amirlikçe yetkilendirilmiş olsa gerek.
Tabi Direkli'de içkisini içen , kızlı erkekli denize giren kişlerin ya da hayatını uzun süreden beri Amasra'da geçiren bir ninenin Fetöcü olduğu  duyumu da almış olabilirler !
İşin şakası uzun süreden beri Amasra'ya sistematik olarak zarar veriliyor ya da zarar verenlere göz yumuluyor.
Neden bu Güzelim Turizm Beldesi çağdaş akılcı bir yönetimle idare edilmiyor ?
Neden Amasra Müzesi  Tarihin İçine Edilmesine Göz Yumuyor ?
Neden Hala rantçılara göz yumuluyor ?
Neden Amasra Servislerine ayakta yolcu alınıyor ? Bu da 4. vakka hadi bakalım..

  

İzlenme: 1198 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR