* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

Güle Güle O2 - Hoş geldin CO,SO2,NOx - 06.10.2010

Özkan KÜÇÜKTABAK

Özkan KÜÇÜKTABAK

E-Posta : kucuktabak@gmail.com

Yaşamımızı sürdürebilmek için dışarıda , evde , işyerinde , okulda heryerde soluduğumuz oksijene ihtiyacımız var. Yaklaşık olarak açlığa 60 gün, susuzluğa 6 gün dayanabilen bir insan havasızlığa 6 dakika bile dayanamamaktadır. Temiz havanın içerisinde %78 azot, %21 oksijen ve %1 oranında da diğer gaz, toz, su buharı gibi bulunan maddelerin oranlarının bozulması hava kirlenmesine neden olmakta..

 Soba veya kalorifer kazan bacalarından dumanla çıkan karbonmonoksit (CO), kükürtdioksit (SO2), Azotdioksitler (NOx) ve partikül maddelere (is, kurum ve toz) GENEL KİRLETİCİLER olarak adlandırılmıştır.

Sadece düşük seviyedeki karbonmonoksit gazının hergün teneffüs edilmesi zamanla önemli sağlık problemleri yaratmakta insan yaşamını ve kalitesini azaltmaktadır.Bu gaza verilen isim (Sessiz Öldürücü) bile tüylerimizi diken diken etmeye yetiyor.

   Bu bilgiler doğrultusunda malum havalar soğudu maalesef 2011 yılının Mayıs ayına kadar soluyacağımız havanın içinde neler olacağını Bartın’da yaşayanlar olarak sizler daha iyi tahmin edebilirsiniz . Ayağımızı bastığımız zemin üzerinde çamur ve toz haricinde biriken kurum , kül gibi maddelerin evelerimizin içine kadar sürüklendiğini , ayrıca özellikle çocuk ve yaşlılarımızın kronik broşit , kirli hava ve toza bağlı alerjik hastalıklarla yaz mevsimine kadar cebelleştiğini görebilir-yaşayabilirsiniz.

Birde bunun üzerine Termik Santral yapılırsa yaz günleri de huzur yok size.Bir günde yanacak kömür miktarı Bartın’ın bir kışta yaktığı kömür miktarına eşit.Gaz Odası yaniii.Biz bunun gerçekleşeceğini hiç düşünmüyoruz kabullenmek için aklımızı yitirmiş olmamız lazım.

  Bizler normal koşullarda hem ısınmak hem de havayı kirletmemek adına neler yapabiliriz ona bakalım:

1-Yakıt tasarrufu yapılmalı ! Evlerimizde kış aylarında da tişörtle gezeceğiz diye bir mantık olmamalı ve her yeri isıtacağız diye uğraşmamalıyız ortak yaşam alanımızı ısıtmalıyız. Bildiğim kadarı ile kaloriferler bina dışındaki hava sıcaklığı 12 derece santigrat ve altına düştüğü zaman yakılır sıcaklık 12-18 derece arasında olduğunda kısıtlı yakılır, sıcaklık 18 derecenin üstüne çıktığı zaman kaloriferler yakılmaz.

2- Kömürden başka ekonomik yakıt şansımız olmadığından hem kalorisinin yüksekliği hem de diğerleri kadar kötü gaz oranı yüksek olmayan kaliteli kömürleri kullanmalıyız.Artık belediyeler ve Çevre müdürlükleri özellikle kış aylarında yoğun denetimler yapmalıdır.Daha önceki yıllarda kötü kömür yakmış Kamu kurumları da aynı hassasiyet ile denetlenmelidir.

3-Isı yalıtımı ve izalasyon şart ! İzolasyonu olmayan apartmanlarda kömür tüketimi fazladır.Fazla para vermekten etkilenmeyen ve izolasyon yapmayan binalara yaptırım uygulanmalıdır.

4-Kalorifercilerden yakma standartları en iyi uygulayanlar teşhir edilerek fotoğrafları halka sergilenmeli.Diğer kaloriferciler için örnek oluşturmalıdır.

5-Kalorifer ve soba küllerinin toplu döküm alanlarının ev önlerinde olması hiç uygun deyil ! Hiç kimse evinin önünde  kül dağ kütlesi görmek istemez.Ya da küller toplanırken olduğu gibi tozu yutmak da istemez.

  Bana göre alınacak önlemlerden ve önerilerden bir kısmı bunlar.Daha birçok önlem maddesi sayabiliriz.

  Biraz rahata alışık bir millet olarak; sağlığımız için, paranın bile para edemeyeceği zamanlarda, cehaletimize kahredecek duruma gelmeyelim.

 

                                                                                Özkan Küçüktabak

                                                                                   06.10.2010

İzlenme: 914 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR