* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

Neden Kent Konseyi İste(n)mezler !

Özkan KÜÇÜKTABAK

Özkan KÜÇÜKTABAK

E-Posta : kucuktabak@gmail.com

BARTIN'da Neden Kent Konseyi Olmasını ,mevcut Belediye Başkan ya da Başkan Adayları İstemezler ??
Buradan Kent Konseyi olması gerektiğini savunan Belediye Başkanı Adaylarını  tenziye ederiz ... Projesine koyanları da tebrik ediyoruz.
KENT KONSEYİ YÖNETMELİĞİ__MADDE 1 – (1) AMACI özetlersek ; ...kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan kent konseylerinin çalışma usul ve esaslarını düzenlemek ----Hangi belediye başkanı kendini denetleyecek, o şehrin STK,oda,sendika başkanlarından oluşan, öğretmen ve bilirkişi-bilim adamlarından oluşan, muhtarlarından oluşan , Kadın,çocuk,hayvan ve çevre haklarını savunan örgütlerin birarada buluştuğu büyük ve etkili bir Platformun belediye içinde aktif olmasını ister?
İşte, ne yazık ki 10 yıl önce kurulmuş Kent Konseyimiz resmen dağıtıldı. Bartın'da böyle çağdaş bir sistemin çalışmasına izin vermediler.. Özellikle şehirlerde aktif olan ve belediye ile beraber çalışan Kent Konseylerine mevcut belediyelerce sahip çıkılmadı.
Bartın'ın çok sorunu var ve Kent Konseyi çalışıyor olsa idi ...
- Her mahalle başına pıtırak gibi açılan, kazancını Bartın dışına taşıyan market zincirleri aşırı miktarda olmaz ; mahalle bakkalı amcam ya da teyzem evine ekmek götürüyor olurdu.
- Özellikle yazları burnumuzun direğini kıran insan dışkısı yakan fabrika  çalıştırılamazdı.
- Yalı boyunda bulunan yüzyıllık ağaçlarımız vahşi budamaya ve yıkıma kurban gitmezdi
- Kavşak ve içme sularımızın temizlik ve kalitesi düşmezdi.
- Bartın'da tarikat ve cemeatler  her yerlerde fink atamazlardı.
- Trafik sorunu çözülmüş . Bisiklet yolları yapılmış ve dolayısı ile Bartın halkı daha az sağlık sorunu yaşıyor olacaktı.
- Ucube bina ve garip-mimariden  yoksun camiler yerine halkın da içine sinen geleneksel dükkan-bina ve ibadethaneler yapılmış olacaktı.
- İnkumu tepesindeki çöplük yanıp durmayacak belki de oradan temiz enerji üretebilecek bir sistem kurulacaktı.
- Bartın'daki işsizlik artışı ve büyük işyerlerinin teker teker kapanıyor olması durumu ; bununla ilgili bir konseyin koruyucu çalışma yapmıyor olmamasından kaynaklandığı hatırlatmak isterim.
Daha daha sayabilecğimiz birçok sorun var ...
Önümüzde yerel seçimler var.Bartın Belediyesinin başına kim yada hangi parti adayı gelirse gelsin Kent Konseyini gözardı etme lüksü yoktur.
Hala Kent konseysiz bir Bartın Belediyesi Yönetme ısrarındaysanız .. buradan mesajımız..' bu inadınızı bırakınız.''.LÜTFEN ! Kentin geleceğini düşününüz''

 

İzlenme: 9527 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR