* Bilimsel Laik Eğitim İçin '' VELİ EL KİTABI '' na buradan ulaşabilirsiniz !

Zengin Ülkenin Yoksul Vatandaşları -10.01.2011

Özkan KÜÇÜKTABAK

Özkan KÜÇÜKTABAK

E-Posta : kucuktabak@gmail.com

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) in ,2009 yılı yoksulluk çalışması sonuçlarına göre yaşayan (geçimsizlikten hakkın rahmetine kavuşanlar da olmuştur bu dönemde) 5 kişiden 1 i yoksul . Aslında bana göre 3 kişiden 1 i doğruya daha yakın görülüyor. Birde kafama takılan bir şey , koskoca 2010 yılı ne oldu acaba ? Onu ne zaman açıklayacaklar ? 2012 de mi ?

Aylık baz alınan rakamlar aç kalma sınırı 255 TL bu tabi Dünya Bankası isteklerine göre belirlenmiş.

TÜİK yoksulluk olduğunu kabul ediyor fakat rakamları Dünya Bankası cetveline göre hesaplıyor. Aklı başında , normal düşünme yeteneğine sahip her insan bu rakamın dalga geçici ya da acı verici bir nitelikte olduğunu anlayabilir.

TÜİK'e göre,4 kişilik bir ailenin  yoksulluk sınırı günde 2.12 TL. İstatistik ile hiç ilgisi olmayan diyanete göre ise minimum fitre tutarı ise günlük 7 TL. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) tarafından yapılan ve ülkede çalışanların geçim koşullarını ortaya koyan araştırmanın 2010 Aralık ayı sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 867,80 lira ve yoksulluk sınırı da 2.826,70 lira…

 

 

O zaman nasıl bir ülkede yaşadığımıza bir bakalım , Amerikalılar diyor ya : ‘Türkler’e bırakılamayacak kadar zengin bir ülke Türkiye’. Zengin bir ülkede yaşıyoruz elbette de sana ne oluyor..Hadi lenn.. Kurtuluş Savaşı mücadelesini boşuna mı verildi onca kişi boşuna mı şehit oldu  

 

İşin asıl boyutu ABD değil aslında.. Bizi bu zenginliğin üzerinde fakir yaşatmaya halen daha mahkum eden yöneticilerimiz.Onlara bir vatandaş olarak , öncelik verecekleri unsurların başında ülke refahı olduğunu hatırlatmak isterim

 

Kendi yağında kavrulmak diye bir tabir vardır bilir misiniz ? Ülkemizde %90 ı bitkisel olarak tüketilen , deyimle özdeşleşmiş yağın gerçeğini  ele alalım:

Çeşitli verilere göre Türkiye’nin yıllık bitkisel yağ üretimi 500–550 bin ton, tüketimi ise 1 milyon 200- 1 milyon 250 bin ton arasında.

Sonuç: Bitkisel yağının %60 ına yakını yurt dışından ithal edilmektedir.

Bitkisel üretimini ve imalatını yapabilecek imkanlarımız olmasına rağmen bu ürünü dışarıdan alıyoruz…

Çocukluğumda Bartın ve çevresinde çoğu tarlada mısır ve ayçiçeği yetişirdi. Şimdi bakın bakalım tarlalar bom boş toplu konut izni bekliyor..

Üretimi yok edercesine ithal edilen  ürünlerden sadece biri bu..

 

Kendi kendine yeter zengin bir ülkede yaşıyoruz kavramında hemfikir olduğumuzu düşünerek , şöyle bir toparlayacak olursak ;

Dışa bağımlı dilencilik politikaları halen daha zarar vermeye devam ediyor. TÜİK’in açıkladığı sınır rakkamlar ülkemiz gerçeklerini yansıtmadığı gibi yine bu ülkede yaşayan kötü durumda vatandaşlarımızın daha da kötü durumda olduklarını anlamamaları için  şükredici bir seviye gibi gösterilmektedir.

 

Ayrıca , İnceleme kurumlarının , mikro düzeyde ve ülke gerçeklerini göz önüne alarak  yaptığı istatistiki çalışmalara istinaten doğru verilere ulaşmasını umut ediyorum. 

 

 

                                                                                      Özkan Küçüktabak

                                                                                              10.01.2011

İzlenme: 1495 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR